Dodana: 16 styczeń 2015 10:28

Zmodyfikowana: 16 styczeń 2015 10:28

Kawiarenka Mistrzów

Mistrz świata, mistrzyni świata, trener mistrzyni świata, bramkarz polskiej reprezentacji, trener i zawodnik piłkarskiej ekstraklasy, kapitan i trener dwóch pierwszoligowych zespołów, sportowcy, trenerzy i zarazem wychowawcy młodzieży oraz suwalczanie, którzy uprawiają sport rekreacyjnie, a także prezydent Suwałk i dyrektor OSiR – takie grono zgromadziła wczoraj czwarta już kawiarenka obywatelska, zorganizowana w restauracji „Na Starówce” przez Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat. Spotkanie było częścią projektu „Razem dla Suwałk”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Okazało się, że o sporcie, a także szerzej o kulturze fizycznej i jej wpływie na społeczeństwo i każdego z osobna można byłoby mówić niemal bez końca. Dwie i pół godziny okazało się stanowczo za mało i jak podsumował Wojciech Kowalewski, jeden z prelegentów, pierwsze tego typu spotkanie „to dopiero początek”, więc warto kontynuować dyskusję i wypracowywać nowe, wspólne rozwiązania.

Punktem wyjścia do dyskusji było hasło „Suwalski sport nasz powszedni”. Spotkanie rozpoczęły prezentacje: Marka Krejpcio – Suwalski Klub Karate Kyokushin, Dariusza Ułanowicza – Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS” w Suwałkach, Wojciecha Winnika – Ślepsk Suwałki, Czesława Renkiewicza – Prezydenta Miasta Suwałk, Edwarda Deca – Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Olimpijczyk”, Stanisława Kamińskiego i Dariusza Tasiora – Klub Rowerowy MTB Suwałki, Kamila Makarewicza – Fundacja Akademia Piłkarska Wigry Suwałki, Jacka Zielińskiego – trenera SKS Wigry Suwałki, Wojciecha Kowalewskiego – Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012” i Adama Ołowniuka – Miejskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Dyskusję podsumował Waldemar Borysewicz, dyrektor OSiR.

Niemal wszyscy sportowcy zwracali uwagę, że uprawianie sportu przez najmłodszych ma ogromny walor wychowawczy. Dariusz Ułanowicz podkreślał, że w SALOS-ie aspekt wychowawczy jest stawiany zawsze na pierwszym miejscu.

– Nigdy nie zniechęcamy kogoś, kto być może nie osiągnie wysokich wyników sportowych, ale chce trenować, bo wiemy, że każdy młody człowiek musi czuć się dowartościowany i czuć się częścią grupy – to jest najważniejsze i to jest nasz największy sukces, a nie wyniki– argumentował sportowiec i doświadczony trener.

Wtórował mu Wojciech Winnik.

– Problemem nie tylko naszego miasta jest odpływ młodych ludzi, jeśli trenerzy będą więc także wychowawcami, może uda nam się doprowadzić do tego, że młodzi ludzie będę tutaj wracali – argumentował kapitan Ślepska.

Taką drogę powrotu do rodzinnego miasta po zakończeniu światowej kariery wybrał też Wojciech Kowalewski, grający w najlepszych klubach piłkarskich, licencjonowany trener UEFA, obecnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012”.

– Byłem w wielu krajach i mogę powiedzieć, że dzieci są wszędzie takie samo, a to od nas, dorosłych, zależy jakie stworzymy im warunki – mówił. – Prawdą jest także, że sport wyczynowy nie funkcjonuje bez sportu amatorskiego, dlatego warto dbać o wychowanie sportowe najmłodszych. W naszej Akademii, dodatkowo, kładziemy nacisk na udział rodziców w zajęciach dzieci i to przynosi dobre efekty.

Marek Krejpcio, mistrz świata w karate kyokushin, od 23 lat prowadzący Suwalski Klub Karate Kyokushin zwracał uwagę, że trening karate to nie tylko dążenie do sportowej rywalizacji, ale także kształtowanie charakteru i poznawanie otoczki kulturowej japońskiej sztuki walki. Poza tym, ponieważ coraz więcej osób nie myśli o walce o medale, ale chce żyć aktywnie, warto byłoby w Suwałkach zadbać o większą ofertę rekreacji, dostępnej dla wszystkich.

– Nasze miasto idzie do Europy, my sportowcy pokazujemy, że Suwałki są w Europie, teraz musimy zadbać jeszcze o ten ostatni element, bo nie każdy mieszkaniec chce należeć do klubu czy stowarzyszenia, za to coraz więcej chce uprawiać sport rekreacyjnie i my powinniśmy stworzyć im odpowiednie warunki – przekonywał Marek Krejpcio.

Spotkanie było częścią projektu „Razem dla Suwałk”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowanego przez Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w partnerstwie z Miastem Suwałki.

Więcej informacji o spotkaniu na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook