Dodana: 16 luty 2018 13:50

Zmodyfikowana: 16 luty 2018 13:50

„Lekkoatletyka dla Każdego” w Województwie Podlaskim - podsumowanie

16 lutego 2018 r. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Bogdan Dyjuk w Zespole Szkół w Suchowoli podsumował ubiegłoroczną edycję Programu „Lekkoatletyka dla Każdego” w Województwie Podlaskim. Spotkanie odbyło w towarzystwie Kamili Lićwinko brązowej medalistki Mistrzostw Świata z Londynu w skoku wzwyż, Trenera Michała Lićwinko, Burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, Jana Zalewskiego – Prezesa Klubu Sportowego Podlasie Białystok (koordynatora wojewódzkiego programu), Jerzego Sienkiewicza – Dyrektora Zespołu Szkół w Suchowoli oraz społeczności szkolnej.

Ilustracja do artykułu IMG_4977.jpg

Podczas podsumowania Programu „Lekkoatletyka dla Każdego” uczniowie szkoły mogli zadać pytania odnośnie kariery sportowej Kamili Lićwinko dotyczące m.in. startów w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, radzeniem ze stresem, dietę, co odczuwa przed startem, długość i częstotliwość treningu, przygotowania do najważniejszej imprezy sezonu (…) oraz o niuanse szkoleniowe trenera Kamili, Michała Lićwinko. Była to doskonała sportowa zabawa i niezapomniane spotkanie z jedną z największych gwiazd polskiego sportu. Równocześnie w ramach Programu Zespołowi Szkół w Suchowoli zakupiony został nowy sprzęt sportowy w postaci zeskoku do skoku wzwyż który Bogdan Dyjuk oraz Jan Zalewski przekazali na ręce Dyrekcji Szkoły.

Program „Lekkoatletyka dla Każdego” został stworzony przez specjalistów, menedżerów oraz trenerów pracujących w lekkiej atletyce. Już w fazie planowania jak również w okresie pilotażu w 2014 r.  zyskał grono sympatyków nie tylko w środowisku sportowym, ale również wśród przedstawicieli jednostek samorządowych zarówno wojewódzkich jak i lokalnych. Od stycznia 2015 r. realizowany jest w całej Polsce. Konstrukcja programowa zadania zawiera rozwiązania systemowe umożliwiające jego kontynuacje minimum do roku 2020. Finansowanie Programu zakłada udział środków Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz lokalnych samorządów uczestniczących w programie.

Operatorem Programu w roku 2017 w Województwie Podlaskim był Podlaski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki jako największy związek sportowy w województwie. Trenerzy współpracujący z Okręgowym Związkiem LA pracują na terenie całego województwa i dzięki im zaangażowaniu w terenie, dostrzegają pogarszający się stan zdrowia społeczeństwa, a w szczególności dzieci i młodzieży. Opierając się na ich obserwacjach zauważono, że główne przyczyny tego zjawiska to:

 - niedostateczne przygotowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego,

- mała atrakcyjność zajęć wychowania fizycznego,

- niedostateczne wyposażenie szkół w odpowiedni, atrakcyjny dla dzieci sprzęt do ćwiczeń,

- brak odpowiedniej promocji aktywności sportowej w szkołach oraz w lokalnych społecznościach,

- brak ciekawej i bezpłatnej oferty zajęć pozalekcyjnych o charakterze sportowym.

 
Skutkami bezpośrednimi powyższych przyczyn są:

- zwolnienia z zajęć wychowania fizycznych,

- postrzeganie aktywności fizycznej jako nudnej i nie przynoszącej żadnych korzyści,

- spędzanie czasu przed komputerem, tabletem, telefonem komórkowym lub telewizorem.


Skutkami pośrednimi, których efekty będą widoczne po kilku latach są:

- wzrost odsetka dzieci z nadwagą oraz otyłych,

- wzrost zachorowalności na choroby układu krążenia,

 - zmniejszenie się liczby dzieci regularnie uprawiających sport,

- zmniejszenie liczby utalentowanej młodzieży trafiającej do klubów sportowych.

 

Głównymi celami programu są:

- poprawa stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej,

- promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych,

- zachęcanie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej,

- określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów,

- upowszechnianie postaw sportowych, społecznych i zdrowotnych wśród dzieci,

- poprawa i rozwijanie zdolności motorycznych dzieci i młodzieży;

- zapoznanie dzieci i młodzieży z różnymi sportami;

- promocja lekkiej atletyki jako popularnego oraz jednego z pierwszoplanowych sportów w szkołach podstawowych, zapewniającego wszechstronny rozwój,

- identyfikacja i rozwijanie talentów sportowych z wykorzystaniem najnowszej wiedzy, przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego dziecka,

- zwiększenie aktywności i efektywności działań stowarzyszeń, klubów sportowych: uczniowskich, szkolnych, międzyszkolnych, ludowych oraz innych organizacji pozarządowych w celu upowszechniania sportu dzieci,

- stworzenie fundamentu do kontynuowania szkolenia również w innych dyscyplinach sportowych.

Ideą projektu jest organizacja i prowadzenie zajęć ruchowych w klasach I – III szkoły podstawowej, prowadzonych przez przeszkolonych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, w ramach zajęć wychowania fizycznego i systematycznych zajęć pozalekcyjnych z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych oraz  organizacja eventów sportowych, obozów sportowych. W ramach programu odbywają się również szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli wychowania fizycznego. Mają one na celu podniesieni ich kompetencji oraz zapoznanie z korzyściami prowadzenia zajęć w oparciu o program „Lekkoatletyka dla każdego”.

W celu realizacji programu część szkół otrzymuje sprzęt sportowy dedykowany dla dzieci. Istotne elementem jest przekazanie pracującym w programie trenerom jednolitej merytorycznej koncepcji prowadzenia zajęć. Pozwala to na wyciągnięcie wniosków porównawczych, przyczynia się to z pewnością do uniknięcia zbyt wczesnej specjalizacji, tak często występującej w sporcie młodzieżowym. Program „Lekkoatletyka dla każdego” przeprowadzany jest według ściśle określonej struktury zarządzania projektowego.

Michał Kiejko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook