Dodana: 4 październik 2016 09:10

Zmodyfikowana: 4 październik 2016 09:10

Wicemarszałek Maciej Żywno nagrodzony za współpracę z Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS

Co roku, w październiku, ma miejsce wręczenie przez Ośrodek Miłosierdzia ELEOS nagród za działalność charytatywną. Kapitułą nagrody, w skład której wchodzą dyrektorzy: Diecezjalnych Ośrodków Miłosierdzia ELEOS, Ośrodka Metropolitalnego i Fundacji ELEOS, przyznaje swe wyróżnienia w dwóch kategoriach: Współpraca z ELEOS i Świadectwo Miłosierdzia. Kapituła ma ponadto prawo przyznać Nagrodę Specjalną (zazwyczaj otrzymują ją osoby “zawodowo” związane z ELEOS). Obok dyplomu nagrodzeni otrzymują “pamiątkową” ikonę. Ma to symbolizować, że działalność charytatywna, jako odbicie noszonej w sercu miłości, nie jest jednorazowym gestem a codzienną realizacją ludzkiego podobieństwa do naszego Stwórcy, który jak mówi Pismo Święte, jest właśnie miłością (por. 1J 4,16).

Ilustracja do artykułu ubi2016 591.jpg

Wręczenie nagród od 10 lat ma miejsce podczas wspólnej gali Caritas Kościoła rzymskokatolickiego (nagroda Ubi Caritas), Diakonii Kościołów ewangelicko – augsburskiego i ewangelicko – reformowanego (nagroda Miłosiernego Samarytanina i nagroda im. Ks. Bp. Jana Niewieczerzała) oraz ELEOS Kościoła prawosławnego.

W bieżącym roku gala miała miejsce w sobotę 1.10. w warszawskim Teatrze Kamienica. Zgromadziło się w nim wiele wybitnych osobowości. Wśród nich np. biskupi i duchowieństwo z kilku kościołów (z kraju i zagranicy), były premier RP p. Jerzy Buzek, redaktor Sprawy dla Reportera p. Elżbieta Jaworowicz, itd. Prowadzącym uroczystość był p. Marek Zając.

ELEOS przyznał swoje wyróżnienia:

  • Nagroda w kategorii: Świadectwo Miłosierdzia 2016 (ikona Przenajświętszej Bogurodzicy i dyplom) nominowanemu przez ELEOS Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Jego Ekscelencji Arcybiskupowi Wrocławsko – Szczecińskiemu Jeremiaszowi; Arcybiskup Jeremiasz (Jan Anchimiuk), ur. 3.10.1943 w Odrynkach. Prawosławny arcybiskup wrocławsko – szczeciński. Edukacja: Seminarium Duchowne i Chrześcijańska Akademia Teologiczna (ChAT) w Warszawie, Moskiewska Akademia Teologiczna w Siergejewom Posadzie, Wydział Teologii Ewangelickiej w Zurychu. Rektor ChAT (1996–2002 i 2008–2012). Członek Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów (1975-91). Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (2001-16). Od 2001 do 2016 r. współprzewodniczący Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i PRE. Organizator diecezjalnej działalności charytatywnej. Jego staraniami w Cieplicach k/Jeleniej Góry wybudowano Dom im. Św. Stefana (1990), który stał się wzorcem dla późniejszych Cerkiewnych domów opieki społecznej. Organizator diecezjalnego ELEOS i Ekumenicznej Stacji Opieki we Wrocławiu. Promotor działalności pomocowej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i w ramach PRE.

  • Nagroda w kategorii: Współpraca z ELEOS 2016 (ikona Przenajświętszej Bogurodzicy i dyplom) nominowanemu przez ELEOS Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko – Gdańskiej wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego p. Maciejowi Żywno; Maciej Żywno (ur 24.01.1976 w Białymstoku). Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi Collegium Civitas w Warszawie i Podyplomowego Studium Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Pedagog, animator społeczny, samorządowiec, instruktor ZHR, kierownik Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury, Turystyki, Sportu i Rekreacji w Wasilkowie. Od stycznia 2003 pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Białegostoku do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. 29 listopada 2007 został powołany na urząd wojewody podlaskiego. W grudnia 2014 powołany na wicemarszałka województwa podlaskiego. Wieloletni wspólpracownik i sympatyk ELEOS diecezji białostockiej. Wspiera i promuje działalność organizacji pozarządowych. Szczególnie zaangażowany w zmianę ustawy o specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego, dzięki czemu uratowano przed zamknięciem wiele świetlic dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Społecznik i promotor działań pomocowych.

  • Dyplom Uznania w kategorii: Nagroda Specjalna 2016 (ikona Syna Bożego Jezusa Chrystusa i dyplom) nominowanemu przez ELEOS Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS:

ELEOS Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko – Gdańskiej

Ośrodek powstał 20 lat temu będąc prekursorem zawodowej i profesjonalnej działalności pomocowej Kościoła prawosławnego w Polsce. Utrzymuje bliskie relacje z władzami samorządowymi, szkołami wyższymi i pokrewnymi organizacjami charytatywnymi celem pełniejszego zaspokajania potrzeb podopiecznych. Prowadzi sześć specjalistycznych placówek wsparcia dziennego świetlice środowiskowe, centrum pomocy bezdomnym, punkty wsparcia i poradnictwa, biuro ds uchodźców. Wspiera Cerkiewne domy opieki. Realizuje szereg akcji społecznych: letni wypoczynek dzieci, zimowe dokarmianie ubogich, edukację rodzin dysfunkcyjnych, walkę z nałogami i uzależnianiami, itp. Jest uczestnikiem ekumenicznych działań charytatywnych i społeczno – państwowych konsultacji nad polepszaniem systemu socjalnego RP. W imieniu chorego Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jeremiasza nagrodę odebrał p. doktor Wsiewołod Konach. W krótkim słowie podziękował za wyróżnienie i zaznaczył, że Jego Ekscelencja przyjmuje je jako podziękowanie wszystkim, którzy niedolę bliźniego odczuwają jako osobistą tragedię. Pan marszałek Maciej Żywno podzielił się refleksją, że nie bardzo wie za co otrzymał wyróżnienie. Pomoc potrzebującym jest przecież naturalną powinnością każdego z nas. Jest czymś tak powszednim jak oddychanie. Czy należy za to dziękować? Nagrodę przyjął więc jako swego rodzaju zachętę całej społeczności samorządowej by ułatwiała organizacjom pomocowym wypełnianie ich misji. Pan Marek Masalski odbierając Dyplom Uznania dedykował go wszystkim obecnym i byłym pracownikom, wolontariuszom i sympatykom ELEOS, których wysiłkiem tak dużo łez udało się przekuć w uśmiech.

Wręczeniu nagród towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której wypowiadali się “potrzebujący” i uciskani z Syrii, Ukrainy, Polski. Mówili jak bardzo pragną pokoju, duchowego i materialnego wsparcia. Gali towarzyszył ponadto koncert “muzyki dobrej” w wykonaniu p. Stanisławy Celińskiej. Warto tu przytoczyć słowa ostatniego utworu Piosenkarki, które doskonale oddają duchowość działań charytatywnych i sens sobotniej gali:

“Spotkamy się wszyscy bo nic się nie kończy, lecz w dobro obraca się;
Choć dni przemijają, to w każdej godzinie ta wiara prowadzi mnie;

Choć dni przemijają, to każda godzina nadzieją otula mnie”.

 

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za oddaną służbę Bożym dzieciom.

Ks. Doroteusz Sawicki
https://wrotapodlasia.pl/cms/adminPage/edit/id=514304

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook