Dodana: 28 marzec 2017 15:23

Zmodyfikowana: 29 marzec 2017 09:27

W Krakowie trwa III Europejski Kongres Samorządów

Blisko 2000 ekspertów z ponad 40 krajów, 80 wydarzeń, które będą relacjonowane przez ponad 150 dziennikarzy i liderzy samorządowi z całego kraju – tak w liczbach wygląda dwudniowy program III Europejskiego Kongresu Samorządów. Województwo podlaskie reprezentuje marszałek Jerzy Leszczyński.

Ilustracja do artykułu ikona2.jpg

Stolica Małopolski na kilka dni stała się forum dyskusji na tematy związane z rozwojem polityki regionalnej i samorządności. Pod hasłem „Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku”  odbywają się tu  sesje plenarne, panele dyskusyjne, wykłady spotkania – wszystko w ramach III Europejskiego Kongresu Samorządów.
Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński wziął udział  w panelu dyskusyjnym ph. "Samorządy Eko – jak samorządy wspierają rolnictwo ekologiczne w regionie i dlaczego ?" 

Jak podkreślał, jeden z głównych atutów regionu – wspaniała, czysta natura - nadaje kierunek rozwojowi gospodarczemu, którego celem jest turystyka i rolnictwo - nie tylko typowo przemysłowe, ale też ekologiczne.

- Jako województwo jesteśmy z pewnością potęgą mleczarską, i to nie tylko w kraju ale również w Europie - mówił marszałek – Potrafiliśmy wykorzystać naturalny potencjał regionu, dzięki temu rozwinął się przemysł mleczarski. Ale oprócz przemysłowej produkcji spożywczej, duży nacisk kładziemy na rozwój rolnictwa ekologicznego.

Ta gałąź gospodarki rozwija się, choć nie jest to łatwy biznes, przede wszystkim ze względu na dużo wyższy koszt produkcji i ograniczony rynek zbytu.

- Produkcja ekologiczna czy naturalna jest droższa, sprzedaż tych produktów powoduje trudności – podkreślał marszałek – Niebagatelne znaczenie dla jej rozwoju ma wsparcie unijne – Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej – dzięki temu, obecnie na terenie województwa funkcjonuje kilka tysięcy gospodarstw ekologicznych, a powierzchnia upraw to około 50 tys. ha. Są też  przedsięwzięcia takie jak spółdzielnia mleczarska w podłomżyńskiej Piątnicy produkująca mleko ekologiczne - to chyba jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce…

Jerzy Leszczyński zwrócił też uwagę na rozwój firm zielarskich działających na terenie województwa
- Dary Natury, Runo, Szarłatto podlaskie marki zielarskie znane w całej Polsce i za granicą.

Marszałek Jerzy Leszczyński podkreślał, że rozwój tych przedsięwzięć był możliwy dzięki ogromnemu wsparciu ośrodków doradztwa rolniczego, a także samorządów -  i tych lokalnych i samorządu województwa.
- Stawiamy na promocję naturalnych produktów z regionu, wspieramy takie przedsięwzięcia – podkreślał marszałek - Mamy system szkoleń z zakresu hodowli i przetwórstwa owoców, warzyw, zielarstwa i mięsa… .Warto dodać, że dzięki naszym działaniom udało się stworzyć jedyną w swoim rodzaju tłocznię oleju roślinnego , który jest wykorzystywanydo silników  diesla (chodzi o tłocznię w ekologicznym gospodarstwie rolnym Krzysztofa Zembrowskiego w miejscowości Bodaki, gm. Boćki - przyp.red.).

Jerzy Leszczyński odniósł się również do gorąco dyskutowanej ostatnio kwestii odbierania kompetencji  samorządom, chodzi m.in. o odebranie samorządom nadzoru nad ośrodkami doradztwa rolniczego.
- Obawiamy się tego, że doradztwo rolnicze wróciło pod zarząd Ministerstwa Rolnictwa. To powoduje, że samorząd ma ograniczone możliwości kreowania polityki rolnej w regionie.

Marszałek podkreślał, że priorytetem województwa obok rozwoju rolnictwa, a także ekologicznych uprawa jest turystyka.

- Mamy ku temu bardzo dobre warunki. Warto przypomnieć, ze na terenie Podlaskiego znajdują się cztery parki narodowe, a 40 % powierzchni jest chroniona przyrodniczo.
Jednym z przedsięwzięć skierowanych właśnie na pobudzenie branży turystycznej jest zrealizowana niedawno  inwestycja – Szlak Rowerowy Green Velo.

W dyskusji o rozwoju sektora organicznego, o jego promocji i wsparciu samorządu dla rolnictwa ekologicznego wezmą również udział  Ołeksandr Biłeńkij - Przewodniczący Rady Obwodowej, Połtawska Rada Obwodowa z Ukrainy, Werner Ebert - reprezentant Sieci Miast Ekologicznych Niemiec, Niclas Fjellström - Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego ze Szwecji,  Avelio Marini - Dyrektor ds. Projektów Międzynarodowych, Wigwam Circuit z Włoch, a także Florian Gambuś - Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Dyskusje poprowadzi Petra Ferk z słoweńskiego Instytut Partnerstwa Publiczno Prywatnego.
Oprócz tego podczas drugiego dnia odbędzie się dyskusja ph. "Europejski Region Przedsiębiorczości. Droga do sukcesu", a także debata o roli samorządów turystycznych. Nie zabraknie również takich tematów jak  inteligentny rozwój miast, efektywna gospodarka wodna, a także dyskusji o rozwoju infrastruktury transgranicznej.

W Kongresie uczestniczy też Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski 

 

Pierwszy dzień Kongresu zdominowała sesja plenarna pod tytułem „Europa w obliczu globalnych zmian a samorząd przyszłości”. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. Emil Boc – Premier Rumunii (2008–2012), François Decoster – Przewodniczący Komisji ds. Obywatelstwa, Zarządzania, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych w Komitecie Regionów Unii Europejskiej czy kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.
Pierwszy dzień obrad zakończyła uroczysta gala wręczenia nagród „Lider Samorządu” dla najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów.
III Europejski Kongres Samorządów trwa od 27 do 28 marca. 

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook