Dodana: 20 listopad 2018 12:42

Zmodyfikowana: 21 listopad 2018 09:14

Ponad 740 tys. zł na zieloną energię w firmach

Trzy przedsiębiorstwa wyprodukują na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł. Podczas wtorkowego posiedzenia ( 20 listopada br.) Zarząd Województwa przyznał na ten cel 745 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na ten cel. Dotację otrzymają firma Top Druk, Centrum Handlowo-Produkcyjne Walenty Szczuka i Przedsiębiorstwo Handlowe „Sabo"

Ilustracja do artykułu person-3062271_960_720.jpg

Firma Top Druk otrzyma 133 tys. zł z RPOWP na kupno i instalację w łomżyńskiej siedzibie ogniw fotowoltaicznych. Centrum Handlowo-Produkcyjne Walenty Szczuka dzięki dotacji w wysokości 316 tys. zł wybuduje w Kleszczelach instalację fotowoltaiczną wraz z turbinami wiatrowymi. Natomiast Przedsiębiorstwo Handlowe „Sabo" blisko 296 tys. zł z RPOWP przeznaczy na minielektrownie fotowoltaiczne (w Białymstoku i Suwałkach) i pompę ciepła. Uzyskana energia zostanie wykorzystana na potrzeby własne przedsiębiorstw. Obniży koszty funkcjonowania oraz pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Wartość tych trzech inwestycji to prawie 1,3 mln zł.

Firmy te wzięły udział w konkursie z Działania 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii (na inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE). Na ten typ projektów dofinansowanie otrzymało już 123 wniosków (łącznie z tymi trzema) w tym naborze. Ich wartość wynosi około 64 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 36 mln zł. Projekty kolejnych wnioskodawców są jeszcze oceniane.

 

fot.pixabay

facebook