Dodana: 29 wrzesień 2016 12:14

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2016 12:17

Marszałkowie województw obradują w Luboradzy

Wyzwania związane z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, spuścizna po PGR-ach, kształtowanie polityki sportowej i krajobraz samorządowo-gospodarczy po ustawie o OZE zdominują obrady II Konwentu Marszałków RP w Luboradzy (gm. Barwice). Dziś pierwszy dzień obrad. Spotkanie otworzył marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, które przewodniczy konwentowi. Województwo podlaskie reprezentuje Członek Zarządu Bogdan Dyjuk

Ilustracja do artykułu KONWENT-MARSZALKOW-205.jpg

Pierwszy dzień obrad rozpoczęła dyskusja dotycząca wyzwań związanych z PROW na lata 2014-2020 oraz miejscem obszarów wiejskich w przygotowywanym przez Rząd - Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Marszalek Bogdan Dyjuk podczas swego wystąpienia zwrócił uwagę na problem wskaźników oceny wniosków o dofinansowanie budowy dróg lokalnych.

- W założeniu program ma promować gminy z wysokim wskaźnikiem bezrobocia, biedniejsze, tymczasem w gorszej sytuacji stawia gminy teoretycznie bogatsze, bo jednym z kryteriów oceny wniosków jest dochód na jednego mieszkańca - mówił. -  Powoduje to, że gminy zwłaszcza na południu naszego województwa np. w powiatach: zambrowskim, wysokomazowieckim, siemiatyckim czy hajnowskim mają minimalne szanse na spełnienie wymaganych kryteriów.

Marszałek Dyjuk postulował o to, aby w systemie krajowym zwrócić uwagę na ten problem i próbować dostosować program do realnych potrzeb.

II Konwent Marszałków jest także poświęcony współpracy pomiędzy władzami centralnymi a samorządowymi w kwestii  kształtowania regionalnej i lokalnej polityki sportowej.  Poza tym w Luboradzy odbędzie się Debata Rzeczpospolitej w ramach cyklu „Polska Regionów” dotycząca odnawialnych źródeł energii.

- Przewodniczenie konwentom, to dla nas ogromny zaszczyt. Cieszymy, że w tym półroczu możemy organizować nasze spotkania. Niestety, będziemy prowadzić dyskusje bez udziału strony rządowej, co stwierdzam z dużą przykrością. Chciałbym, abyśmy wrócili do modelu współpracy, który wcześniej była normą. Mamy wprawdzie dyskutować o problemach województw, ale chcemy to robić wspólnie, bo przecież to rząd i parlamentarzyści wyznaczają ramy naszego działania. Jako samorządowcy jesteśmy wciąż otwarci na dialog. Dotychczas udało nam się zdziałać wiele dobrego, stąd brak dialogu jest niezrozumiały i niepokoi. Oby był to stan przejściowy – podkreślał marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook