Dodana: 19 wrzesień 2016 15:17

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2016 15:17

590-lecie Stawisk. Wielkie święto miasta i jego mieszkańców

Przez cztery dni – od 15 do 18 września – mieszkańcy gminy Stawiski i ich goście hucznie obchodzą 590 rocznicę powstania ich miejscowości. Miasto, które swoją nazwę przyjęło od licznie kiedyś okalających je stawów, jest dzisiaj jednym z najpiękniejszych zakątków województwa podlaskiego, pięknie ostatnio się rozwijające, także dzięki funduszom unijnym.

Ilustracja do artykułu IMG_2446.JPG

W sobotnich uroczystościach – otwarciu VI międzynarodowego turnieju oldbojów w piłce nożnej z udziałem Polaków mieszkających na Litwie i uroczystej sesji rady miejskiej – udział wzięli także Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Mieczysław Bagiński, wiceprzewodniczacy Sejmiku Wojeództwa Podlaskiego. W trakcie sesji małżeństwo Janiny i Stanisława Konopków otrzymało tytuł honorowych mieszkańców gminy, a marszałek Jerzy Leszczyński na ręce pani Janiny Konopko przekazał jej mężowi Honorową Odznakę Województwa podlaskiego przyznaną przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

W swoim wystąpieniu w czasie uroczystej sesji marszałek Jerzy Leszczyński złożył władzom miast i gminy, radnym i mieszkańcowm serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu. Na ręce burmistrza przekazał też pamiątkowy grawerton. Pogratulował też miejscowej społeczności aktywności, zwłaszcza na niwie wykorzystywania funduszy unijnych, która spowodowała, że w ostatnim czasie Stawiski bardzo się rozwinęły, a dzięki termomodrenizacji i nowym drogom znacznie poprawiła się jakość życia mieszkańców.

- Chciałbym życzyć dalszych sukcesów, zwłaszcza gospodarczych. Zakład państwa Konopków zatrudnia wiele oósb, ale przydałoby się więcej przedsiębiorstw – podkreślał marszałek Leszczyński. - Serdecznie zpraszam na rozpoczynający się w przyszłym tygodniu Wschodni Kongres Gospodarczy. To doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany dośwadczeń. Nam, jako samorządowi województwa, bardzo zależy by podlaskie powiaty i gminy rozwijały się przede wszystkim gospodarczo.

Gratulacje i pamiątkowy grawerton na ręce burmitrza Stawisk Krzysztofa Rafałowskiego złożył i starosta powiatu kolneńskiego Stanisław Wiszowaty. - Życzę Wam, żeby miasto i gmina rozwijała się harmonijnie i szybko, żeby mieszkańcy mieli poczucie, ze to ich mala ojczyzna. Władzom zaś życze żeby korzystały z obecnych możliwości, funduszy unijnych.

Z historii

Szacuje się, że Stawiski powstały ok. 1375 roku. Początków miasta należy szukać w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska Stawiski z XI-XIII wieku. Usytuowany na podmokłym terenie, otoczony głębokimi trzęsawiskami i moczarami oraz stawami Gródek Stawiskowski, jako jedno z ogniw łańcucha umocnień północnych granic Mazowsza, był dogodnym miejscem do obrony przed zagrażającymi od północy i wschodu Jaćwingami, Prusami i Litwinami, a później Krzyżakami.

Właśnie od licznie występujących niegdyś stawów późniejsze miasto również otrzymało nazwę Stawiski. Dziś, po zmeliorowaniu są one wyschnięte i zarosłe szuwarami. Niegdyś owe stawy dostarczały mieszkańcom grodu i okolic ryb i raków, a strumień płynący u podnóża wału grodu wody pitnej.

Rzeka Dzierzbia ze swoimi dopływami opływała wyspę, na której powstały Stawiski. Gród położony na wyspie wśród lasów i bagien był łatwy do obrony i ledwo widoczny dla wroga. Na przełom XIV i XV wieku za panowania ks. Janusza Starszego przypada wielka fala osadnicza.

W swojej historii Stawiski miały różnych właścicieli. Byli nimi: Radzanowscy, Niszczyccy, Grabowieccy, Węgierscy, Zamoyscy herbu Grzymała, Skrodzcy, znów Zamoyscy, Drozdowscy, Karnkowscy, Bykowscy i Kisielniccy.

Pierwsze wzmianki o Stawiskach spotkać można w historii parafii Poryte. Druga połowa XVII wieku to złoty okres rozwoju Stawisk. Przyczynił się do tego Fortunat Zamoyski, łowczy ziemi łomżyńskiej i starosta wysokodworski. Był on inicjatorem lokacji miasta Stawiski.

To po jego rozmowach z królem Augustem II wieś Stawiski w 1698 r. otrzymała prawa miejskie. Ich nadanie wpłynęło na rozwój miasteczka.

(oprac.hist. na podstawie pracy „Z dziejów Stawisk”)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook