Dodana: 19 wrzesień 2018 08:31

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2018 09:37

2,8 mln zł na energię odnawialną w firmach i samorządach

Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził do dofinansowania 12 projektów zgłoszonych przez podlaskie przedsiębiorstwa i gminy. Wartość wszystkich inwestycji to 4,6 mln zł.

Ilustracja do artykułu solar-panels-1794467_960_720.jpg

Z paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych, które będą produkować „czysty” prąd wykorzystywany do zasilania budynków usługowych i zakładów produkcyjnych skorzystają firmy: Młyn Romaszówka, PPH Meliorex, PHU Esam, ABA Plus, Medyk s.c., PHU KARPOL, Dary Natury, Abisko i Elektromontaż Wschód.

Z kolei samorządy stawiają na wykorzystanie OZE w budynkach użyteczności publicznej. Gmina Turośl zamontuje pięć instalacji fotowoltaicznych na budynkach szkoły podstawowej i gimnazjum, urzędu gminy, hydroforni, oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Koszt tej inwestycji wyniesie 374,8 tys. zł, dotacja – 259 tys. zł. W Rajgrodzie instalacje OZE pomogą ograniczyć koszty funkcjonowania gimnazjum, urzędu miejskiego i zespołu szkolno-przedszkolnego. Instalacje mają kosztować 390,8 tys. zł, ale dotacja z RPOWP pokryje 273,6 tys. zł z tej kwoty. A w Zespole Szkół w Klukowie pojawi się pompa ciepła, która pokryje całość zapotrzebowania na energię cieplną w tym obiekcie. Wartość projektu to 1,6 mln zł. Dofinansowanie z RPO wyniesie ponad 1 mln zł.

 (oprac. ak)

Fot. Pixabay

facebook