Dodana: 26 październik 2018 08:46

Zmodyfikowana: 26 październik 2018 08:46

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmiku Województwa Podlaskiego

16 mandatów dla PiS, 9 dla Koalicji Obywatelskiej i 5 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - tak wygląda podział na radnych sejmiku w Podlaskiem.

Ilustracja do artykułu sejmik pusty.jpg

Wyniki wyborów samorządowych do sejmiku podała w nocy z poniedziałku na wtorek 22-23 października delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku. Jak wynika z udostępnionych informacji w Podlaskiem najwięcej głosów (powyżej 5 proc.) zdobyły cztery ugrupowania: PiS - 41,64 proc., Koalicja Obywatelska - 24,14 proc., PSL - 15,66 a także - Kukiz'15 - 5,90. Do sejmiku weszli kandydaci i kandydatki trzech pierwszych.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych Podlaskie podzielone było na cztery okręgi wyborcze. W pierwszym (miasto Białystok) Koalicja Obywatelska zdobyła 4, zaś PiS 3 mandaty; w drugim (obejmującym powiaty: augustowski, sejneński, suwalski, sokólski, moniecki i miasto Suwałki) PiS zdobył 4 mandaty, zaś po 2 Koalicja Obywatelska i PSL; w trzecim (powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, zambrowski i miasto Łomża) PiS zdobył 4 mandaty, a Koalicja Obywatelska i PSL po jednym; w ostatnim okręgu (powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski i białostocki) PiS uzyskał 5 mandatów, a Koalicja Obywatelska i PSL po 2.

A oto, jak się przedstawia szczegółowy podział mandatów:

PiS

Okręg 1: KOSICKI Artur (11 838 głosów) 10.14%, DĘBSKI Bogusław (7 701) 6.60%, ŻALEK Justyna Emilia (10 571) 9.06%
Okreg 2: ŁANCZKOWSKI Romuald (12 002) 10.79%, WNUKOWSKI Paweł (11 017) 9.90%, ZABIELSKA Jadwiga Barbara (5 884) 5.29%, BURNOS Wiesława (4 284) 3.85%
Okręg 3: OLBRYŚ Marek (15 128) 15.98%, SEKŚCIŃSKI Adam Wojciech (5 996) 6.33%, MIECZKOWSKA Wanda Elżbieta (5 391) 5.70%, KOMOROWSKI Marek Adam (5 121) 5.41%
Okręg 4: DEREHAJŁO Stanisław (14 199) 9.72%, SIEKIERKO Łukasz (14 147) 9.68%, ŁUKASZEWICZ Sebastian (9 434) 6.46%, MALINOWSKI Marek (4 950) 3.39%, SZCZUDŁO Aleksandra (6 070) 4.15 

KO
Okręg 1: AUGUSTYN Anna (11 683) 10.01%, NIKITOROWICZ Zbigniew (6 899) 5.91%, PILECKI Karol (8 057) 6.90%, NAZARUK Sławomir (9 641) 8.26%
Okręg 2: NASZKIEWICZ Anna (6 994) 6.29%, KWATERSKI Waldemar (7 320) 6.58%
Okręg 3: PIORUNEK Jacek (8 170) 8.63%
Okręg 4: ŻYWNO Maciej Zenon (15 080) 10.32%, ŁUKASZUK Igor (7 184) 4.92%

PSL
Okręg 2: CIEŚLUKOWSKI Cezary (10 496) 9.43%, DYJUK Bogdan (6 399) 5.75%
Okręg 3: KRAJEWSKI Stefan (9 892) 10.45%
Okreg 4: LESZCZYŃSKI Jerzy (12 281) 8.41%, JANOWSKI Mikołaj (5 888) 4.03%

(opr.mk) 

facebook