Dodana: 6 kwiecień 2018 14:07

Zmodyfikowana: 6 kwiecień 2018 14:47

Powiatowe obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zambrowie

Z udziałem Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego odbyły się w czwartek, 5 kwietnia w Zambrowie uroczyste obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Ilustracja do artykułu DSC_0320.JPG

Uroczystości miały miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie, a kwiaty złożono przy "dębach katyńskich", upamiętniających mord na polskich oficerach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Kwiaty złożono także przy wmurowanej w szkole tablicy ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Członek zarządu Stefan Krajewski podziękował w imieniu marszałka Jerzego Leszczyńskiego oraz całego zarządu województwa za zaproszenie na uroczystości:

- Dziękuję zarówno władzom powiatu, dyrekcji, jak też całej społeczności szkolnej za pięknie przygotowaną uroczystość związaną zarówno z Katyniem, jak i ze Smoleńskiem. Katyń był dopełnieniem okropnego planu, który miał zniszczyć Polskę, zniszczyć Polaków. W Smoleńsku zginęło mnóstwo naszych wybitnych rodaków z całej sceny politycznej, z wszystkich organizacji, które miały pięknie uświetnić uroczystości katyńskie. Gdyby nie Katyń, Polska wyglądałaby inaczej w okresie powojennym, inaczej wyglądałaby też dzisiaj scena polityczna. Musimy wypełnić moralny obowiązek wobec ofiar zarówno zbrodni katyńskiej, jak i tragedii smoleńskiej. Oby te coroczne nasze spotkania jeszcze bardziej napełniały nas patriotyzmem, żebyśmy o tej historii ciąglę pamiętali. - podkreślał.

Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak akcentował wagę tych tragicznych wydarzeń:

- Katyń 1940 i Smoleńsk 2010. Dwie daty, dwa wydarzenia. Łączy je wspólna rzecz – wielka tragedia narodu polskiego. Katyń jest tylko symbolem. Ten mord był dokonywany w wielu miejscowościach. Okrutna zbrodnia strzałem w tył głowy, tylko za to, że było się Polakiem. W 2010 roku do Smoleńska udała się delegacja z osobami najważniejszymi w naszym państwie, na czele z śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim. Zginęli w katastrofie lotniczej. Zginęli w służbie Polski. To też ich łączy. Oddajmy im hołd – powiedział Starosta.

W uroczystościach udział wzięli także: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Poseł na Sejm RP Bernadetta Krynicka, płk. Zbigniew Redziak – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku, płk. Grzegorz Konopko – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Białymstoku, płk. Grzegorz Biziuk – Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, płk. Adam Krystowczyk – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży, płk. Piotr Kontraciuk - Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Białymstoku, radny wojewódzki Marek Adam Komorowski, Robert Maciej Rosiak – Starosta Zambrowski, Stanisław Rykaczewski – Wicestarosta Zambrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego Sławomir Baran, Kazimierz Dąbrowski – Burmistrz Zambrowa, Jarosław Kos – Wójt Gminy Zambrów, kombatanci i sybiracy, radni powiatowi oraz kierownicy jednostek i instytucji z terenu powiatu zambrowskiego.

facebook