Dodana: 20 maj 2018 14:02

Zmodyfikowana: 20 maj 2018 14:57

Podwójny jubileusz Arcybiskupa Sawy

W niedzielę, 20 maja w Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu odbyły się uroczystości 80-lecia urodzin zwierzchnika kościoła prawosławnego w Polsce Arcybiskupa Sawy. To niejedyny jubileusz Metropolity Prawosławnego – w tym roku mija 20 lat od kiedy stanął na czele kościoła prawosławnego w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. Marszalek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno, poseł na Sejm RP Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, a także duchowni kościołów prawosławnego i katolickiego.

Ilustracja do artykułu Jubileusz Abp. Sawy (9).jpeg

Podwójny  jubileusz był okazją do wręczenia Abp. Sawie Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego.  Odznakę wręczali marszałek  Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno.

- Cerkiew prawosławna odgrywa  bardzo ważną rolę w  życiu społecznym  naszego regionu, m.in. dzięki zaangażowaniu Jego Eminencji  – podkreślał  Jerzy Leszczyński  – W imieniu zarządu województwa serdecznie dziękuję za znakomitą współpracę, za zaangażowanie w życie społeczne i przede wszystkim za propagowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. 

Wicemarszałek  Maciej Żywno zaznaczył, że Honorowa Odznaka Województwa Podlaskiego, to wyróżnienie, które ma szczególny charakter.
- Jest to odznaka przyznawana w imieniu całej społeczności województwa podlaskiego. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, mogąc ją wręczyć Waszej Eminencji.

***

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa (Michał Hrycuniak) urodził się 15 kwietnia 1938 r. w Śniatyczach na Chełmszczyźnie.
W 1979 Święty Synod Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) mianował go biskupem łódzko-poznańskim. Stamtąd w 1981 przeszedł do Białegostoku już jako biskup białostocko-gdański.
Na terenie diecezji białostocko-gdańskiej przyczynił się do znacznego ożywienia życia parafialnego, budowy nowych świątyń oraz reaktywowania i otwarcia trzech monasterów.
Od 1994 do 1998 był Prawosławnym Ordynariuszem Wojska Polskiego, od 1996 w stopniu generała brygady. 

12 maja 1998 r. Abp. Sawa został wybrany Metropolitą Warszawskim i całej Polski. Intronizacja na tron  Metropolitów odbyła się 31 maja 1998 r. w warszawskiej katedrze św. Marii Magdaleny.

 

ak

facebook