Dodana: 24 sierpień 2018 09:15

Zmodyfikowana: 24 sierpień 2018 09:15

Płock. Konwent Marszałków Województw RP

Rozwój regionalny, ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, ochrona powietrza, a także zbliżające się wybory samorządowe – to główne tematy podejmowane przez samorządowców podczas Konwentu Marszałków Województw RP. Trzydniowe obrady ( 22-24 sierpnia) tym razem odbywają się w Płocku, w województwie mazowieckim, które od lipca do grudnia br. przewodniczy Konwentowi. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele regionów, władz państwowych, instytucji europejskich i marszałkowie województw. Samorząd województwa podlaskiego reprezentuje Członek Zarządu Stefan Krajewski.

Ilustracja do artykułu Konwent Marszałków RP Płock (1).jpg

Wśród najważniejszych tematów obrad są się polityka spójności UE po 2020 r., nieprecyzyjne przepisy dotyczące kompetencji marszałków województw przy organizacji wyborów samorządowych, wspólny bilet dla wszystkich kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce oraz stanowisko w sprawie rozwoju lotnisk regionalnych.

To pierwsze obrady Konwentu Marszałków RP pod przewodnictwem województwa mazowieckiego. W grudniu br.przewodniczyć gremium będzie kolejny region.

Konwenty Marszałków Województw RP odbywają się sukcesywnie od 1999 roku, kiedy wraz z ustanowieniem samorządu wojewódzkiego powstała idea utworzenia forum, którego rolą miało być działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach.

 

W skład gremium wchodzą marszałkowie wszystkich województw, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie regionu, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi. Przewodnictwo w Konwencie trwa pół roku.

 

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo – doradczym, reprezentującym interesy regionów. Podczas spotkań omawiane są najważniejsze problemy z jakimi borykają się samorządy województw, wypracowywane są wspólne stanowiska dotyczące istotnych spraw dla rozwoju regionów, które są dla parlamentarzystów wskazówką i podstawą do wprowadzania korzystnych dla samorządów zmian w prawie.

 

oprac.ak

facebook