Dodana: 24 wrzesień 2018 14:06

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2018 16:31

Parafialno - gminne dożynki w Perlejewie

Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić, i ziemię błogosławić, i ludziom za pomoc dziękować, jeżeli nie wtedy, kiedy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i całorocznej – tymi słowami rozpoczęły się w niedzielę, 23 września dożynki gminno-parafialne w Perlejewie w powiecie siemiatyckim.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

 

W uroczystościach dożynkowych udział wziął m.in. Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. Gości przywitał wójt gminy Krzysztof Radziszewski, a jego zaproszenie na święto przyjęli: proboszcz Krzysztof Janowic, proboszcz parafii w Ostrożanach ks. dr Adam Wójcik, Stanisław Wojtkowski przewodniczący rady gminy, starosta siemiatycki Jan Zalewski oraz Sławomir Jerzy Snarski – starosta bielski.

W tym roku w gminie Perlejewo zaszczytną funkcję starostów dożynek pełniło małżeństwo: Małgorzata i Robert Poniatowscy.

- Sam pochodzę z ziemi perlejewskiej i z tym większą radością przyjeżdżam tu każdego roku. Chciałem dzisiaj przede wszystkim podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, zwłaszcza w tym trudnym roku, roku suszy. Mam nadzieję, że trafi tu do was obiecane rządowe wsparcie – mówił w swoim przemówieniu marszałek Jerzy Leszczyński. - To też dobry moment, by podkreślić bardzo dobrą współpracę między samorządem wojewódzkim, powiatowuym i gminnym, dzięki której tak wiele zmieniło się tu na lepsze. Warto podkreślić co robiliśmy. Jeżeli chodzi o powiat siemiatycki to we wspólpracy ze starostą realizujemy szereg działań: chodzi tu przede wszystkim o wsparcie szpitala, ale także cały projekt scalania gruntów, który tylko w gminie Perlejewo wart jest 25 mln zł, a dzięki któremu znacznie poprawi się gospodarowanie na tych ziemiach a także stan dróg dojazdowych do pól. Wspomnę też, że dzięki dotacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powstała stacja uwzdatniania wody w Moczydłach, poza tym powstały kolektory słoneczne, wsparto inicjatywy Lokalnych Grup działania, tak potrzebna droga w Leszce Małej została też zrealizowana. Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni podpiszemy umowę z kolejną firmą na drogę Ostrożany – Ciechanowiec. Jak wiecie, jest to trudna inwestycja, pierwszy wykonawca wyłoniony w przetargu opuścił budowę, ale liczę na to, że jeszcze w tym roku przynajmniej jeden odcinek tej drogi uda się oddać do użytku. Wiele rzeczy udało się zrobić, a to tylko i wyłącznie dzięki dobrej wspólpracy i chciałem za to podziękować. I myślę, że dobrze byłoby to kontynuować.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 20-lecia samorządu Jerzy Leszczyński wręczył wójtowi Perlejewa okolicznościowy orzeł ceramiczny, którego oryginał znajduje się w Muzeum Podlaskim w Bialymstoku. Przedstawia on orła piastowskiego wydanego w 1928 roku z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

(mk)

 

facebook