Dodana: 17 luty 2019 21:32

Zmodyfikowana: 17 luty 2019 21:32

Nowoczesna nauka zawodu. 17 mln zł dla Zespołu Szkół Technicznych

To najszczęśliwszy dzień w życiu szkoły. Długo wyczekiwany – powiedziała Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku tuż po podpisaniu umowy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Zespół Szkół zrealizuje tzw. projekt zintegrowany, składający się z części edukacyjnej i inwestycyjnej. To oznacza dwie dotacje, dwie umowy. W czwartek, 14 lutego została podpisana ta na inwestycje, dziś, 15 lutego – dotycząca kształcenia.

Ze strony województwa umowę na dofinansowanie z RPOWP podpisał z miastem Białystok (jako organem prowadzącym szkołę), Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Cieszy mnie, że ta dotacja wesprze białostocką edukację. Każda inwestycja w oświatę jest cenna – powiedział marszałek Kosicki.

Przy podpisaniu umowy obecny był też Wolfgang Münch, zastępca dyrektora ds. Polski w Komisji Europejskiej. Pogratulował szkole dobrego projektu. – Ta umowa i złożone na niej podpisy zmienią życie wielu młodych ludzi. Cieszę się, że mogłem w tym uczestniczyć – powiedział.

Z projektu skorzysta 379 uczniów i 60 nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku. Zakłada on przebudowę i wyposażenie Pracowni Zajęć Praktycznych Zespołu Szkół Technicznych oraz zagospodarowanie terenu przy ul. Grunwaldzkiej 18 w Białymstoku, budowę budynku magazynowego, wiaty na składowanie materiałów drzewnych i boksu garażowego. Inwestycja zakłada również zakup wyposażenia do placówki.  Wartość tej inwestycji wynosi 14,5 mln zł, dofinansowanie z RPOWP – 11,2 mln zł. 

Rozbudowana część dydaktyczna pozwoli wprowadzić działania, które z kolei podniosą jakość kształcenia zawodowego. Młodzież skorzysta z dodatkowych zajęć w szkole, weźmie udział w wyjazdach edukacyjnych, zajęciach na uczelniach, spotkaniach na tematy technologiczne, zostanie otoczona opieką psychologa. Poza tym uczniowie będą uczestniczyć w stażach zawodowych, organizowanych u przyszłych pracodawców. Najzdolniejsi otrzymają stypendia naukowe. Nauczyciele skorzystają ze studiów podyplomowych, kursów i staży. W szkole zostaną wdrożone nowoczesne programu nauczania. W ramach tej części projektu zostaną również wyposażone pracownie szkolne.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia można będzie dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rzeczywistego rynku pracy, a młodzież będzie lepiej przygotowana do podjęcia pracy.

 

Wartość tej części umowy to blisko 6 mln zł, dofinansowanie z RPOWP – 5,7 mln zł. Łącznie z Regionalnego Programu Operacyjnego szkoła otrzyma blisko 17 mln zł. Działania, możliwe dzięki dofinansowaniu, pozwolą stworzyć nowoczesną placówkę, kształcącą w branży drzewnej, mechanicznej i spożywczej.

(blm)

fot.Dominik Sołowiej/ Telewizja Narew

facebook