Dodana: 2 wrzesień 2018 15:59

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2018 15:59

Mieszkańcy gminy Siemiatycze podziękowali za tegoroczne plony

Msza święta w intencji rolników i podziękowanie za plony, poświęcenie darów dożynkowych, rozstrzygnięcie konkursów i wspólna zabawa do późnych godzin – gmina Siemiatycze i jej mieszkańcy, władze duchowne, samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych hucznie obeszli tegoroczne zakończenie prac polowych.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

 

Święto Plonów to czas radości i hołdu. To symboliczne podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośba o urodzaj w przyszłych latach. W tym roku to święto wyjątkowe: obchodzimy jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, samorząd województwa świętuje 20 – lat. Z tej okazji, marszałek Jerzy Leszczyński w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, wręczył władzom gminy Kajanka pamiątkowy plafon – orła z 1927 roku, którego oryginał z przedwojennej Kaflarni w Białymstoku znajduje się w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

- Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny brać udział w tej pięknej uroczystości dożynkowej w gminie Siemiatycze. W imieniu swoim i samorządu województwa chciałem pdziękować wam za trud, ciężką pracę, za to umiłowanie naszej ziemi – mówił w swoim przemówieniu marszałek Jerzy Leszczyński. - To dzięki wam możemy się cieszyć z następnych pokoleń dobrze wykształconych, wychowanych Polaków. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że ostoją polskości są także rodziny rolnicze. Przy tej okazji chciałem też podziękować wszystkim tym, którzy na co dzień z rolnikami i dla rolników pracują. My, jako samorządy - na szczeblu wojewódzkim i gminnym - także staramy się was wspierać poprzez stwarzanie jak najlepszych warunków do życia i pracy na roli. Zbliża się koniec kadencji i myślę, że przez ten czas wiele dobrych rzeczy dla tej ziemi siemityckiej żeśmy zrobili, że wymienię tylko termomodernizaję szkół, czy czekające nas wkrótce otwarcie przedszkola. To właśnie wam, jako jedynym w województwie udało się zrealizować wniosek na wsparcie OSP z programów transgranicznych. Dzięki temu tutejsi strażacy otrzymają nowy wóz, w ogóle w powiecie będzie dziewięć takich wozów bojowych. To wszystko zasługa waszej pracowitości, zaradności – i za to wam dziekuję.

W czasie oficjalnych uroczystości mieszkańcy Kajanki, Siemiatycz i zaproszeni goście wspólnie dzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznych plonów. Wybrano też najpiękniejsze wieńce dożynkowe.

(mk)

 

 

 

facebook