Dodana: 28 luty 2019 13:01

Zmodyfikowana: 28 luty 2019 15:42

Marszałek Artur Kosicki spotkał się z Ambasadorem Estonii Martinem Rogerem

Możliwość współpracy gospodarczej i turystycznej, trasy Via Baltica i Rail Baltica, a także fundusze europejskie – to jedne z głównych tematów poruszanych podczas rozmów Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego z Ambasadorem Estonii w Polsce Martinem Rogerem. Spotkanie odbyło się w czwartek, 28 lutego br. w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku

Ilustracja do artykułu spotkanie marszałka z ambasadorem Estonii (4).JPG

- Wierzę, że dzisiejsza wizyta zbliży nasz kraje, a przede wszystkim pozwoli na zaprezentowanie potencjału gospodarczego i turystycznego naszego regionu, co zaowocuje zacieśnieniem współpracy – mówił marszałek Kosicki otwierając spotkanie.

Artur Kosicki przypomniał o trwających projektach infrastrukturalnych ważnych dla Estonii i dla Polski Wschodniej ( w tym oczywiście dla województwa podlaskiego). Chodzi o połączenie kolejowe Rail Baltica i trasę  Via Baltica.

- To są przedsięwzięcia, które pozwolą wzmocnić regiony międzymorza.

Ambasador Martin Roger podkreślił, że województwo podlaskie to „brama” do Polski dla podróżujących tu Estończyków.
Zaznaczył, że realizowane trasy łączące Tallin z m.in. województwem podlaskim są bardzo ważne dla jego kraju.

Rozmawiano także o funduszach unijnych – ich wydatkowaniu, a także o zbliżającej się nowej perspektywie finansowej UE.

To była pierwsza wizyta Martina Rogera w Białymstoku. Ambasador Estonii spotkał się tez z wojewodą podlaskim.

W spotkaniu w urzędzie marszałkowskim wzięli też udział Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku Iwona Wrońska, Konsul Estonii w Polsce Tiina Tarkus, Sekretarz w Ambasadzie Estonii w Polsce Magdalena Chomiuk,   szef Gabinetu Marszałka Tomasz Szeweluk (UMWP), z-ca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Michał Podbielski i Agnieszka Kamińska ( DWZ UMWP).

facebook