Dodana: 2 wrzesień 2018 13:07

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2018 13:07

Dożynki parafialno-gminne i otwarcie nowej biblioteki w Wyszkach

To nie był łatwy rok dla podlaskich rolników, susza pokrzyżowała plany wielu gospodarzom. Ale i tak, jak nakazuje tradycja, na koniec plonów wszyscy biorą udział w modłach dziękczynnych. Nie inaczej było i w niedzielę, 2 września w gminie Wyszki.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

 Tu okazja do świętowania była nawet potrójna – bo mieszkańcy tej gminy świętowali nie tylko zakończenie prac polowych, ale i otwarcie nowego Gminnego Centrum Biblioteczno-Kultralnego oraz garażu dla miejscowej straży.

Dożynki rozpoczęła msza święta i tradycyjne poświęcenie wieńców dożynkowych. Następnie pochód przeszedł na plac dożynkowy, gdzie odbyło się m.in. wyświecenie nowej biblioteki, OSP, a potem tradycyjny festyn i zabawa.

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego życzenia, gratulacje i pamiątkowy plafon z wizerunkiem orła z 1927 roku (którego oryginał znajduje się w Muzeum Podlaskim w Białymstoku) złożył Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. Sejmik Województwa Podlaskiego reprezentował radny Walenty Korycki.

- Dzisiaj jest wielki dzień w gminie Wyszki i z tej okazji chciałem podziękować panu wójtowi, wszystkim mieszkańcom za dotychczasową współpracę – mówił marszałek Leszczyński. - Wszyscy tu jesteście bardzo aktywni, pracowici. Te podziękowania w tym roku są tym większe, że dotknęła nas susza porównywalna z tą z roku 2000 – ale jak powiedział już pan komendant straży – tym bardziej musimy oszczędnie dzielić, gospodarować, by tego chleba starczyło dla nas wszystkich.

Jerzy Leszczyński podkreślił też rolę współpracy samorządu wojewódzkiego z gminnym – czego wyrazem jest przejęciem przez samorząd wojewódzki inwestycji drogowej na odcinku Wyszki – Topczewo.

(mk)

 

facebook