Dodana: 4 luty 2015 07:47

Zmodyfikowana: 4 luty 2015 07:47

Lotnisko pasażerskie na Krywlanach? Jest szansa, że za dwa lata

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Włodzimierz Skalik prezes Aeroklubu Polskiego podpisali w poniedziałek, 2 lutego, list intencyjny otwierający drogę do przekształcenia lotniska Krywlany w lotnisko użytku publicznego, które pozwoli na korzystanie z niego samolotom pasażerskim do 30 osób.

Obecny na uroczystości Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego zapewnił o gotowości wsparcia tego projektu przez samorząd województwa.

- To wielkie wydarzenie dla Białegostoku i regionu, a jako Marszałek Województwa Podlaskiego chciałbym zadeklarować wszelką pomoc finansową i merytoryczną przy realizacji tego projektu – podkreślił marszałek Baszko, a odnosząc się do projektów budowy międzynarodowego portu lotniczego w Podlaskiem, który to w ubiegłym roku został decyzją Komisji Europejskiej zaniechany, powiedział: – Port lotniczy regionalny to była utopia, a ja zawsze stawiałem na Krywlany.

Podpisanie listu oznacza, że Aeroklub Polski i Miasto Białystok rozpoczynają działania proceduralne i inwestycyjne, które pozwolą na korzystanie z lotniska na Krywlanach samolotom pasażerskim do 30 osób. Miasto wybuduje pole wzlotów o nawierzchni utwardzonej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na lotnisku Białystok-Krywlany, w sposób zgodny z kryteriami techniczno-eksploatacyjnymi wymaganymi dla lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.
 
Natomiast do Aeroklubu Polskiego będzie należało uzyskanie wszelkich decyzji, zezwoleń i certyfikacji koniecznych do wpisania lotniska Krywlany w rejestrze lotnisk cywilnych jako lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, zgodnie z wymogami ustawy Prawo lotnicze.

- To historyczna chwila – nie ma wątpliwości Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Długo czekaliśmy na rozpoczęcie pracy nad przekształceniem lotniska sportowego w lotnisko typu publicznego. Podpisany dzisiaj dokument wreszcie taką możliwość nam daje.

Przewidywana długość pasa startowego ma wynieść 1350 m. Zdaniem prezydenta, wszystkie procedury związane z przetargami, budową mogą potrwać około dwóch lat, a koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł.

- Lotnisko użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji to rozsądna metoda rozwoju małych lotnisk lokalnych – uważa Włodzimierz Skalik. – I jestem przekonany, że Białystok będzie na tym polu liderem w Polsce. Co więcej, to lotnisko nie tylko będzie łączyć z każdym miastem i regionem w kraju, ale i wszystkimi państwami z układu w Schengen, niezależnie czy to będzie Berlin, Londyn, Paryż, Rzym. W Białymstoku będzie obowiązywał model lotniska: minimum kosztów, maksimum zysków, bo dzięki ograniczonej certyfikacji unikniemy wygórowanych oczekiwań stawianych międzynarodowym portom lotniczym regionalnym.

Zdaniem prezesa w pierwszych latach funkcjonowania z lotniska korzystać będą głównie przedstawiciele świata gospodarki i życia publicznego. Z czasem w coraz większym stopniu będzie wykorzystywany na potrzeby ruchu pasażerskiego.

Warto też zaznaczyć, że zarządzanie i obsługa lotniskiem pozostanie w gestii Aeroklubu. Jeśli chodzi o ruch pasażerski będzie to oddzielnie regulowane.


Harmonogram planowanych działań:

1. Miasto przygotuje inwestycję pod względem formalnym (przygotowanie planu miejscowego, zabezpieczenie środków na jej zrealizowanie w budżecie Miasta Białystok)

2. W pierwszej kolejności Miasto ogrodzi teren lotniska, a Aeroklub przystąpi do zmiany statusu lotniska z użytku wyłącznego na lotnisku użytku publicznego z drogę startową o nawierzchni naturalnej (powinno to nastąpić w ciągu 9 miesięcy od podpisania listu intencyjnego)

3. Następnie Miasto odwodni pole wzlotów i wybuduje utwardzoną drogę startową o długości 1350 m wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a Aeroklub uzyska niezbędne zezwolenia i decyzje konieczne do wpisania lotniska Krywlany jako lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji w rejestrze lotnisk cywilnych - ma to nastąpić w ciągu do 9 miesięcy od momentu oddania do użytkowania drogi startowej przez Miasto.

4. Aeroklub zobowiązany będzie do utrzymywania i eksploatacji lotniska zgodnie z określonymi przepisami Prawa lotniczego dla tego typu lotniska, przy jednoczesnym zapewnieniu prowadzenia działalności statutowej Aeroklubu Białostockiego.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook