Dodana: 26 styczeń 2015 07:24

Zmodyfikowana: 26 styczeń 2015 07:24

IV sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego

Sejmik przyjął budżet na 2015 r., podczas IV sesji dnia 23 stycznia 2015 r.  Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 18 radnych, przeciw było 11. Podobnie rozłożyły się głosy przy głosowaniu nad uchwałą w sprawie Wieloleniej Prognozy Finansowej Województwa Podlaskiego.

W razie problemów z odtworzeniem sesji na przeglądarkach internetowych Firefox i Chrome, należy skorzystać z przeglądarki Internet Explorer.

Na początku sesji Marek Komorowski (PiS) złożył ślubowanie i został pełnoprawnym radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zastąpił w ławach Agnieszkę Muzyk, która została wiceprezydentem Łomży.

Zanim doszło do głosowania nad uchwałą budżetową, drugie czytanie budżetu wraz z poprawkami zaprezentował radnym skarbnik Henryk Gryko. Zostały zwiększone wydatki na ochronę zdrowia i na remonty dróg. Pozytywnie o projekcie budżetu wypowiedziały się komisje sejmikowe, a także Regionalna Izba Obrachunkowa. Klub PiS zapowiedział głosowanie przeciw budżetowi, kluby PSL i PO zapowiedziały poparcie budżetu.
Zdaniem Jana Dobrzyńskiego, szefa klubu PiS, jest to budżet przypadkowy, realizujący zapotrzebowanie partyjne poszczególnych członków zarząu. Wzrost kosztów administracyjnych jest zdaniem PiS-u przykładem rozrzutności.
- Zamiast poprawy wizerunku naszego wojeówdztw proponuje się nam finansowe manowce - powiedział Jan Dobrzyński.

Cezary Cieślukowski prezentujący stanowisko klubu PSL przytoczył słowa z wiersza Wojciecha Młynarskiego.
- To cierpienie z wiersza młynarskiego podziela klub PSL, nie jesteśmy w stanie zapewnić wszelkich realizacji inwestycyjnych, a musimy dzielić to, co zdołamy zebrać z dotacji, subwencji i podatków - dodał Cezary Cieśłukowski. - Poprzemy budżet, ale ze świadomością, że został przygotowany przez poprzedni zarząd, a było mało czasu, by nad nim popracować. Będzie wymagał wielu poprawek w ciągu roku.

Z krytyką poprzedniego zarządu nie zgodził się Jarosław Dworzański szef klubu PO, poprzedni marszałek Województwa Podlaskiego.
- Przyjmuję współodpowiedzialność za ten budżet - powiedział Jarosław Dworzański podejmując jednocześnie polemikę z krytyczną opinią Cezarego Cieślukowskiego odnośnie poprzedniego zarządu.
- To budżet kompromisu - podkreśłił Jarosław Dworzański.

Obaj przedstawiciele klubów PSL i PO pytali PiS, które z wymienionych w budżecie inwestycji uważają za zbędne lub nietrafione.

W rezultacie koalicja PSL-PO i jedyny radny SLD zagłosowali za przyjęciem budżetu, cała opozycja - przeciwko.

Realizując pozostałe punkty porządku obrad sejmik przyjął uchwałę w sprawie likwidacji Szkoły Policealnej Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku (za likwidacją było 15 radnych, przeciw 11) oraz uchwałę w sprawie określenia terminów zakończenia zbioru poszczególnych gatunków roślin uprawnych w województwie podlaskim.

W uzupełnieniu porządku obrad radni zgłosili punkt 6a w sprawie Stanowiska Sejmiku w sprawie sytuacji na rynku mięsa wieprzowego i dochodów rolników w województwie podlaskim (stanowisko poniżej). Sejmik przyjął to stanowisko jednogłośnie.

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z II sesji Sejmiku.
4. II czytanie projektu uchwały budżetowej Województwa Podlaskiego na 2015 rok. – podjęcie uchwał w sprawie:
-  Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Podlaskiego,
-  budżetu Województwa Podlaskiego na rok 2015
 1) przedstawienie opinii i wniosków komisji i radnych,
 2) przedstawienie stanowiska Zarządu w sprawie opinii i wniosków komisji i radnych,
 3) przestawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,
 4) wystąpienia klubowe.
 5) przegłosowanie wniesionych poprawek,
 6) głosowanie nad projektami uchwał.
5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Policealnej Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku. pkt_5_druk nr 20 projekt uchwały.pdf
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia terminów zakończenia zbioru poszczególnych gatunków roślin uprawnych w województwie podlaskim. pkt_6_druk nr 21 projekt uchwały.pdf pkt_6_druk nr 21 uzasadnienie do projektu uchwały.pdf
7.  Informacja Marszałka o bieżącej pracy Zarządu Województwa Podlaskiego. 8. Interpelacje i zapytania radnych.
9. Informacja o działalności Przewodniczących Sejmiku Województwa Podlaskiego.
10.  Wolne wnioski, informacje. 
11.   Zamknięcie sesji. 

Stanowisko Sejmiku w sprawie sytuacji na rynku mięsa wieprzowego i dochodów rolników w województwie podlaskim

Mając na uwadze trudną sytuację hodowców trzody chlewnej w wojeództwie podlaskim, która wynika z wykrycia przypadkó afrykańskiego pomoru swiń (ASF) oraz przeprowadzenia zakazu importu trzody i mięsa wieprzowego przez zagranicznych partnerów handlowych, Sejmik Województwa Podlaskiego wnosi o podjęcie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi natychmiastrowych i stanowczych działań.

problemy na rynku wieprzowiny doprowadziły do dramatycznego spadku cen skupu, co przekłada się na utratę płynności finansowej przez wiele gospodarstw rolnych nastawionych na ten sektor produkcji. Największe straty ponoszą zmodernizowane gospodarstwa, które niejednokrotnie uzyskały wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i spełniają współczesne normy związane z higieną, ochroną środowiska i dobrostanem zwierząt. Bierząca sytuacja, która doprowadziła do spadku cen skupu wieprzowiny poniżej poziomu opłacalności produkcji, powoduje utratę płynności finansowej, w tym braku możliwości spłaty zaciągniętych kredytów.

Z uwagi na powyższe domagamy się podjęcia przez Rząd RP następujących działan:
- uruchomienie rekompensat dla hodowców trzody chlewnej
- zagospodarowanie nadwyżki wieprzowiny na rynku poprzez uruchomienie skupu na potrzeby rezerw materiałowych
- zapewnienie hodowcom korzystnych warunków do zawieszenia bądź prolongowania spłaty rat kredytów
- niezwłoczne wprowadzenie zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, które pozwoliły na pokrywanie z budżetu państwa kosztów ponoszonych przez gospodarstwa rolne związane z wprowadzeniem programu bioasekuracji ASF.

Zaniechanie działań przez rząd RP przełoży się na upadłość wśród wielu producentów, co w dalszej konsekwencji wpłynie niekorzystnie na rynek pracy powiązany z sektorem, w tym również na budżet państwa. Mając na względzie powyższe, raz jeszcze wnosimy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook