Dodana: 10 kwiecień 2017 09:54

Zmodyfikowana: 10 kwiecień 2017 11:11

7. rocznica katastrofy smoleńskiej

W poniedziałek, 10 kwietnia, mija siedem lat od katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także m.in. parlamentarzyści, przywódcy sił zbrojnych, duchowni, przedstawiciele środowisk kombatanckich. Wchodzili oni w skład delegacji, która miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ilustracja do artykułu rocznica-05.jpg

W rocznicę tej tragedii, dokładnie o godzinie, w której wydarzyła się katastrofa, zostały złożone  kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary, umieszczoną przy kościele pw. św. Rocha. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Podlaskiego  Jerzy Leszczyński, Wicemarszałek Maciej Żywno, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, podlascy parlamentarzyści – Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, 

10 kwietnia 2010 roku doszło do największej w dziejach III RP katastrofy. Samolot prezydencki, którym na uroczystości związane ze zbrodnią katyńską, podróżowała polska delegacja z Lechem Kaczyńskim, Prezydentem RP i jego małżonką Marią Kaczyńską na czele rozbił się przy próbie lądowania na lotnisku w Smoleńsku (Rosja). Samolot rozbił się przy podejściu do lądowania i przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Zginęli wszyscy – 96 osób – członkowie delegacji i załoga.

 

Podlaskie w wyniku tej katastrofy poniosło ogromną stratę. Zginęli: ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu i Senatu Krzysztof Putra, abp Miron Chodakowski, prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego i stewardessa Justyna Moniuszko.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook