Dodana: 17 sierpień 2018 12:49

Zmodyfikowana: 17 sierpień 2018 13:37

21 gmin z Podlaskiego podpisało umowy na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych

Podpisanie umów odbyło się w piątek (17.08), w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. W spotkaniu wzięli udział marszałek Jerzy Leszczyński, członek zarządu Stefan Krajewski i przedstawiciele beneficjentów. To m.in. Gmina Zambrów, Ciechanowiec, Bakałarzewo, Grodzisk, Perlejewo czy Szepietowo. Kwota udzielonych dotacji wynosi blisko 1,8 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa. Dzięki dofinansowaniu, w tym roku zmodernizowanych zostanie około 21 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Ilustracja do artykułu IMG_1615.JPG

- Rolnictwo w naszym regionie jest nowoczesne, maszyny rolnicze używane w gospodarstwach są wysokiej jakości i dobre drogi dojazdowe do pól upranych są koniecznością – mówił marszałek Leszczyński. - Ale to działanie to  też korzyść dla wszystkich mieszkańców terenów wiejskich – budowa tych dróg często łączy wsie w niedostępnych dotąd miejscach.

Marszałek podkreślił, że kwota przeznaczana przez samorząd województwa na poprawę jakości dojazdówek się zwiększa.
W poprzednich latach kwoty dotacji celowych z budżetu województwa na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz długość zmodernizowanych odcinków wynosiły:2017 r. – ponad 1,6 mln zł; ok. 28 km dróg ,2016 r. – ponad 1 mln zł; ok. 18 km dróg,2015 r. – blisko 980 tys. zł; ok. 29 km dróg.

Odpowiedzialny w zarządzie województwa za rolnictwo marszałek Stefan Krajewski wyraził nadzieję, że kwota dotacji na ten cel będzie również w następnych latach wzrastała.
- Wiele osób nie rozumie jak tego inwestycje są potrzebne. Bo jak jest sucho, problem z dojazdem nie istnieje, ale wiosną czy późną jesienią wjazd na pole jest często bardzo utrudniony – mówił Stefan Krajewski - Trzeba budować te drogi , modernizować, one spełniają wymagane parametry tyle że nie są asfaltowane.

Pieniądze przeznaczane na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych stanowią dochód budżetu województwa i uzyskiwane są z tytułu wyłączenia z produkcji gruntów rolnych.

 

ak

 

facebook