Dodana: 30 lipiec 2018 09:48

Zmodyfikowana: 30 lipiec 2018 09:48

We wsi Sokołda i Podsokołda powstanie stacja uzdatniania wody i sieć wodociągowa

W piątek, 27 lipca Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski wziął udział w uroczystości podpisania umowy na budowę stacji uzdatniania wody wraz z budową sieci wodociągowej dla wsi Sokołda i Podsokołda (w gminie Supraśl) oraz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków dla świetlicy wiejskiej w Sokołdzie. Wartość tej inwestycji wyniesie 1 028 336,00 zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ilustracja do artykułu Sokołda - stacja uzdatniania wody i sieć wodociągowa (9).JPG

- Woda wydaje się dzisiaj tak oczywistym dobrem, że nikt się nie zastanawia skąd ona bierze się w kranie. Problem w tym, że często jej jakość pozostawia wiele do życzenia i to trzeba było poprawić – mówił w czasie uroczystości w Sokołdzie Stefan Krajewski. - Czasami ktoś złośliwie mówi, że w wodociągi i wodę nie ma sensu inwestować, bo tego nie widać, że lepiej już 100 metrów drogi wybudować. My jednak wiemy, jak to potrzebne jest w wielu miejscowościach i cieszę się, że uda się to tutaj tez zrealizować.

Gmina Supraśl wraz z Sokołdą i Podsokołdą nie są jedynymi, które otrzymały dofinansowanie. Ogółem w ramach naboru na operacje typu „gospodarka wodno – ściekowa” wpłynęło 88 wniosków. W wyniku kontroli administracyjnej na liście operacji znalazły się 53 wnioski.

Początkowo limit środków dla województwa podlaskiego pozwolił na podpisanie w lipcu 2017 r. 33 umów na kwotę dofinansowania ponad 51 mln zł. Kolejnych 11 umów na prawie 16 mln zł popisano 31.10.2017 (w związku ze zwiększeniem limitu środków).

Na liście pozostało 9 projektów na kwotę dofinansowania ponad 12 mln zł – osiem z nich podpisano w poniedziałek 23 lipca, a ostatnią – właśnie w piątek w Sokołdzie. 

Ogólna wartość dofinansowania wszystkich 53 projektów realizowanych w ramach przedmiotowego typu operacji wyniesie 
79 631 434,00 zł.

Przesunięcie środków i podpisanie umów ze wszystkimi wnioskodawcami w ramach gospodarki wodno – ściekowej było możliwe dzięki zaangażowaniu i negocjacjom Zarządu Województwa Podlaskiego z  Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


(opr.mk)

facebook