Dodana: 11 sierpień 2017 15:00

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2017 15:00

Warsztaty „Ogród ziołowy – tradycja, zdrowie, rozwój” w Ziołowym Zakątku

Przedsięwzięcie pn. „Ogród ziołowy – tradycja, zdrowie, rozwój” odbyło się w dniu 10 sierpnia 2017 roku w Gospodarstwie Agroturystycznym „Ziołowy Zakątek” w Korycinach.

Ilustracja do artykułu 20793929_10212302589071298_2068103979_o.jpg

Projekt miał na celu przekazanie mieszkańcom terenów wiejskich wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich z aktywizowaniem mieszkańców obszarów wiejskich i promocją wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego przy wykorzystaniu istniejących zasobów naturalnych. Uczestnikami warsztatów były osoby z terenu województwa podlaskiego, które w części praktycznej mogły samodzielnie przygotować napar ziołowy z dowolnych składników ekologicznych. W części merytorycznej uczestnicy warsztatów wysłuchali wykładów: prof. Danuty Pawłowskiej na temat „Zielony ogród – zioła w żywieniu człowieka”, natomiast dr Mirosław Angielczyk przedstawił jak założyć ogród ziołowy i jak stać się certyfikowanym dostawcą oraz omówił zastosowanie ziół”.

W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty kulinarne, w których uczestnicy i  zaproszeni gośćcie przyrządzali dania z przygotowanych i wyselekcjonowanych uprzednio produktów. Taka przyjemność spotkała właśnie Członków Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego i Bogdana Dyjuka.

Ponadto na warsztatach uczestnicy zapoznali się z metodami przetwarzania surowców zielarskich (napary, odwary, wyciągi, nalewki, masła, sosy i dipy ziołowe) oraz ze sporządzaniem i wykorzystaniem mieszanek przyprawowych. Kolejna część warsztatów dotyczyła zastosowania ziół w aromaterapii i kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych.

W trakcie trwania warsztatów Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski w imieniu Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza przekazał w podziękowaniu dr Mirosławowi Angielczykowi obraz  z wizerunkiem Św. Izydora Oracza.

Przedsięwzięcie zrealizowane przez Fundację Cukrzyca a Zdrowie z udziałem środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, czyli II schematu pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

facebook