Dodana: 21 kwiecień 2018 15:40

Zmodyfikowana: 21 kwiecień 2018 15:48

W sobotę rozpoczęły się Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie w Szepietowie

Zanim zacznie się prawdziwa praca w ogrodzie warto rozeznać się, jakie roślinne trendy panują w tym roku. Urządzanie tarasu, balkonu czy przydomowych rabat nie jest bowiem łatwą sztuką. W ten weekend, jak każdego roku, taka możliwość jest w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na terenach Agroareny PODR Szepietowo prezentują się przedsiębiorstwa produkujące materiał szkółkarski owocowy i ozdobny meble ogrodowe, altany czy ogrodzenia. Działkowicze mogą zobaczyć także domki letniskowe czy domki narzędziowe oraz skorzystać z usług firm zajmujących się projektowaniem terenów zielonych.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

Rośliny odgrywają kluczową rolę w życiu człowieka, tworzą nasze naturalne środowisko i dostarczają nam tlenu. Bezpośredni kontakt z nimi wywiera pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Stąd idea zakładania ogrodów terapeutycznych. Temat ten zostanie szeroko omówiony podczas wykładu Izabeli Targ z PODR Szepietowo w niedzielę 22 kwietnia.

O tym, że świat bez pszczół nie ma racji bytu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pszczoły wymierają w zastraszającym tempie i pozostawiają nas bez alternatywy w rolnictwie i sadownictwie. Pszczoła miodna jest stałym i niezastąpionym elementem produkcji rolnej. Temat hodowli pszczół i przydatności ula korpusowego we współczesnej gospodarce pasiecznej przybliży dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Dla miłośników królików przygotowana została konferencja „Nowoczesny chów królików”, którą poprowadziprof. dr hab. Paweł Bielański, Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie. Poruszone zostaną na niej tematy dobrostanu, znaczenia gospodarczego królików i możliwość ich wykorzystania w chowie ekologicznym a także profilaktyki zdrowotnej.

Konkursy z nagrodami

Tegoroczna edycja targów obfituje w liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Właściciele najatrakcyjniejszych stoisk, wytwórcy najlepszego produktu pszczelarskiego i wystawcy z najbogatszą ofertą zostaną nagrodzeni przez organizatorów. Zostanie również przyznana nagroda za hit targów.

 

Program Wiosennych Targów Ogrodniczych

i Targów Pszczelarskich

   
Sobota 21 kwietnia 2018 r.
9.00 Konferencja: Nowoczesny chów królików - prof. dr hab. Paweł Bielański, Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie (budynek główny, sala nr 4)
10.00 Otwarcie targów – Adam Niebrzydowski, Dyrektor PODR Szepietowo
10.30 Otwarcie stacji meteorologicznej - prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, IUNG - PIB w Puławach
13.00 Praktyczny pokaz oceny królików – Tadeusz Kwiatkowski, Grzegorz Otulakowski – Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie (tereny wystawowe, ring główny)
   
Niedziela 22 kwietnia 2018 r.
10.00 Wykład: Przydatność ula korpusowego we współczesnej gospodarce pasiecznej – dr hab. Krzysztof Olszewski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (ośrodek szkoleniowy)
11.00 Wykład: Zakładanie ogrodu terapeutycznego – Izabela Targ, PODR Szepietowo (budynek główny, sala nr 4)
12.30

Rozstrzygnięcie konkursów: Hit Targów, Najatrakcyjniejsze stoisko, Najbogatsza oferta i Najlepszy produkt pszczelarski (tereny wystawowe)

W programie również:

-        Wystawa królików

-        Doradztwo rolnicze

-        Odpłatne wypełnianie wniosków

-        Produkty regionalne i ekologiczne

-        Bogata oferta targowa

-        Konkurs: „Dziecko bezpieczne na wsi” (namiot PODR);

-        Konkurs: „Zgadnij co to za roślina?” (sobota, namiot PODR)

8.00 – 16.00 Zwiedzanie stoisk wystawienniczych

Na podst. ODR Szepietowo

facebook