Dodana: 2 maj 2018 14:10

Zmodyfikowana: 2 maj 2018 14:11

W ramach Projektu „Miodek” w Siemiatyczach rozdano kilkaset drzew

„Zabierz drzewo, ratuj pszczoły” – pod tym hasłem 30 kwietnia w Siemiatyczach Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego wraz z Piotrem Siniakowiczem, Burmistrzem Siemiatycz rozdawał mieszkańcom miasta sadzonki drzew uchodzących za najbardziej aromatyczne i miododajne.

Ilustracja do artykułu projekt miodek (2).JPG

Blisko 500 sadzonek lip, klonów, jabłoni, śliw i dereni trafiło w ręce chętnych w ramach Projektu „Miodek” realizowanego przez Urząd Miasta Siemiatycze wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Celem projektu jest promocja zdrowego życia w zgodzie z naturą, podejmowania świadomych decyzji konsumenckich, postawy szacunku wobec środowiska naturalnego oraz ochrona praw zwierząt.

Siemiatycze, realizując projekt, przyłączyły się w ten sposób do akcji ratowania pszczół. Bo pszczoły w dzisiejszych czasach łatwo nie mają. Postęp w przemyśle oraz rozwój rolnictwa wykorzystującego na masową skalę rośliny modyfikowane genetycznie, a także chemiczne środki owadobójcze, doprowadziły do sytuacji, w której populacja tych owadów na całym świecie gwałtownie spada. Pomimo ogromnych umiejętności adaptacyjnych, bez wsparcia człowieka pszczoły nie są w stanie samodzielnie przetrwać. Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP podejmuje szereg działań mających na celu promocję zachowań sprzyjających funkcjonowaniu pszczół oraz wsparcie pszczelarstwa.

Fot. Archiwum Urzędu Miasta Siemiatycze
(ms)

facebook