Dodana: 14 wrzesień 2018 14:51

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2018 14:51

Podlaska Agroliga 2018 – najlepsi rolnicy województwa po raz kolejny wybrani

Milena i Kamil Chodniccy z Kumelska w gm. Kolno zdobyli I miejsce i tytuł Mistrza Podlaskiej Agroligi. W kategorii firmy najlepiej oceniono przedsiębiorstwo Roltoma Tomasz Stypułkowski z Sokół.

Ilustracja do artykułu agroliga 2018 (7).JPG

- Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie Wasza ciężka praca, Wasza odwaga i współpraca tych wszystkich, którzy odpowiadają za otoczkę okołorolniczą. Wszyscy jesteście mistrzami – zwrócił się do zebranych podczas dzisiejszego finału konkursu Agroliga Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Dzięki takim ludziom jak Wy, rozwój podlaskiego rolnictwa widać na każdym kroku przejeżdżając przez wsie naszego regionu.

Agroliga to konkurs o ponad 25-letniej historii. Co roku wyłania liderów agrobiznesu i właścicieli najlepszych gospodarstw w poszczególnych województwach, a w kolejnym etapie – w kraju.

- Konkurs prezentuje siłę podlaskiego rolnictwa. Na dzisiejszej sali są najlepsi rolnicy regionu. Budują swoje gospodarstwa na wysokim poziomie, umiejętnie korzystając ze środków krajowych i unijnych. Wszyscy jesteście dziś zwycięzcami – mówił z kolei Tadeusz Markowski, wicedyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, organizatora konkursu na szczeblu wojewódzkim.

Tegoroczni Mistrzowie - Milena i Kamil Chodniccy - prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 84 ha, specjalizujące się w produkcji mleka krowiego wysokiej jakości. Produkcja roślinna i struktura zasiewów podporządkowana jest pod potrzeby żywieniowe zwierząt. Należące do nich stado podstawowe liczy 127 sztuk krów mlecznych o średniej wydajności 9 200 litrów w laktacji. Sprzedaż mleka za ostatni rok wyniosła 875 tys. litrów w klasie ekstra.

Rolnicy utrzymują bydło w nowoczesnej wolnostanowiskowej oborze wyposażonej w dwa roboty udojowe, robot do czyszczenia ruszt, 2 czochradła, automatyczny mikser do gnojowicy, elektryczne kurtyny, oświetlenie ledowe, agregat prądotwórczy. Każda sztuka w stadzie jest indywidualnie monitorowana. Gospodarstwo spełnia standardy unijne pod względem dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

Rodzice państwa Chodnickich modernizowali gospodarstwo korzystając z funduszy pomocowych dla rolnictwa, takich jak: „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Młodzi następcy, z myślą o przejęciu całego gospodarstwa, skorzystali już z działania „Premia dla młodych rolników” oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Z kolei Mistrz Podlaskiej Agroligii w kategorii firma – przedsiębiorstwo Roltoma Tomasz Stypułkowski - prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisowania ciągników i maszyn rolniczych od 2006 roku. Siedziba firmy początkowo znajdowała się w Stypułkach-Święchach (gm. Kobylin Borzymy), jednak ze względu na rozwój firmy i wzrost liczby klientów – została przeniesiona do Sokół. W nowej siedzibie klienci mają do dyspozycji nowoczesną halę serwisową o dużej powierzchni, sklep części zamiennych do maszyn rolniczych, biuro obsługi klienta i plac wystawowy. Poza handlem maszynami firma świadczy usługi sprzętem rolniczym w zakresie produkcji roślinnej oraz wypożycza nowoczesne maszyny rolnicze.

W finale tegorocznej edycji Podlaskiej Agroligi znalazło się ośmiu rolników i cztery firmy. Tytuł Wicemistrza otrzymali producenci trzody chlewnej w cyklu zamkniętym -  Daniel i Monika Kamińscy z m. Siekierki w gm. Drohiczyn, prowadzący 130-hektarowe gospodarstwo rolne. Daniel ukończył inżynierię produkcji na SGGW w Warszawie. Jest głównym współtwórcą, prezesem grupy producenckiej Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej ,,Nad Bugiem” w Siekierkach. Swoimi zainteresowaniami sportowymi, a szczególnie piłką nożną, inspiruje synów - Marcela i Michała. Monika sprawnie zarządza gospodarstwem. Dba o rodzinę, rozwija swoje pasje kulinarne i realizuje zainteresowania związane z urządzaniem, zagospodarowaniem terenów rekreacyjnych i wnętrz.

Tytuł Wicemistrza w kategorii „Firmy” przyznano przedsiębiorstwu Dwór Bartnika z Narewki. To kompleks wypoczynkowy położony w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Do dyspozycji gości są komfortowe pokoje, stylowa restauracja, sala fintness, SPA i muzeum pszczelarstwa. Właściciele obiektu od wielu lat prowadzą zawodową pasiekę. W br. oddali do użytku domek do uloterapii.

Zwycięzcy tego etapu staną w szranki z najlepszymi firmami i rolnikami z innych województw w finale ogólnopolskim, walcząc o tytuły Mistrzów Krajowych.  


***

Tytuły Laureatów Podlaskiej Agroligi 2018 otrzymali:


W kategorii „Rolnicy”:

Wioletta i Kazimierz Szkiłądź, Jaminy, gm. Sztabin;

Aneta i Adam Gąsowscy, Łapy Korczaki, gm. Łapy;

Krzysztof Zembrowski, Bodaczki, gm. Boćki;

Wiesława i Robert Szabrańscy, Łojki, gm. Grajewo;

Marzena i Krzysztof Szaciło, Kalinówka Kościelna, gm. Knyszyn;

Ewa i Łukasz Deputat, Lebiedzin, gm. Sokółka.

 

W kategorii „Firmy”:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego „PROTASIEWICZ” Tadeusz Protasiewicz, Ejszeryszki, gm. Rutka-Tartak;

RafRol Usługi Rolnicze i Sprzedaż Hurtowa, Rębiszewo-Zegadły, gm. Kołaki Kościelne.

 

(ms)

facebook