Dodana: 27 luty 2018 12:19

Zmodyfikowana: 27 luty 2018 12:22

Informatyka w rolnictwie. Praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii

W piątek (23 lutego) w łomżyńskiej Wyższej Szkole Agrobiznesu spotkali się przedstawiciele firm, rolnicy, eksperci, którzy dyskutowali na temat praktycznych zastosowań informatyki w rolnictwie. To właśnie nowoczesne technologie pozwalają na efektywne zwiększanie wykorzystania zasobów oraz wzrost wydajności produkcji przy niższym nakładzie pracy. W spotkaniu wziął udział członek zarządu województwa - Stefan Krajewski. Gościem specjalnym debaty był europoseł Jarosław Kalinowski.

Ilustracja do artykułu DSC_0633.JPG

Do właściwego wykorzystania takich możliwości niezbędne jest połączenie wiedzy rolniczej ze znajomością technologii IT, w szczególności z umiejętnością rozwiązywania problemów technicznych i informatycznych typowych dla nowoczesnego rolnictwa. Organizowana konferencja umożliwiła prezentację i połączenie wiedzy naukowej i praktycznej przez specjalistów z zakresu informatyki prowadzących badania i działalność dydaktyczną oraz specjalistów z zakresu informatyki stosowanej, dostarczających rozwiązania wspierane przez informatykę dla szeroko rozumianej branży rolniczej.

W trakcie piątkowego spotkania analizowano m.in. zapotrzebowania rolnictwa na systemy informatyczne, rozprawiano o dronach w rolnictwie, wykorzystywaniu automatyki, o efektywności i optymalizacji produkcji rolnej przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych w uprawach rolnych i hodowli zwierząt. Rolnictwo precyzyjne (opryski, zasiewy, ergonomika zasiewu, urządzenia mobilne) również stało się jednym z omawianych tematów.

Przewidziane są kolejne spotkania z udziałem ekspertów. Najbliższe już 2 marca (piątek) w Bielsku Podlaskim. Kolejne tydzień później (9 marca) w Suwałkach (Park Naukowo-Technologiczny).

facebook