Dodana: 24 wrzesień 2018 10:28

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2018 10:29

Informacje zebrane w Puszczy Białowieskiej dostępne w formie Meteoportalu

Zespół projektowy ForBioSensing uruchomił Meteoportal, witrynę powstałą z myślą o dostępie do aktualnych i dokładnych danych meteorologicznych zbieranych z terenu Puszczy Białowieskiej.

Ilustracja do artykułu mpM.jpg

 Dane te są niezbędne dla analiz prowadzonych w projekcie, ale też mogą być przydatne dla lokalnej społeczności. Zawartość portalu prezentuje wiele danych meteorologicznych dla trzech leśnych polan w Puszczy Białowieskiej - okolic miejscowości Białowieża, Narewka i Waśki. Meteoportal jest już aktywny i dostępny na stronie internetowej projektu: www.forbiosensing.pl, w zakładce: Mateoportal.

Jak to działa?
Każda stacja meteorologiczna jest wyposażona w poletko pomiarowe (ogródek meteorologiczny) – trawiasty obszar o wymiarach 15 ×15 m, na terenie którego są zainstalowane przyrządy meteorologiczne. Zestaw przyrządów stacji meteorologicznej składa się na: klatkę meteorologiczną, komplet termometrów, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe, heliograf, i przyrządy do pomiarów promieniowania słonecznego. Umieszczone na trzech białowieskich polanach leśnych stacje meteorologiczne (położenie stacji to: obok leśniczówki Rybaki we wsi Waśki, okolice Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach oraz okolice Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie. Na stacjach w Gruszkach i Jagiellońskich są zamontowane kamery - można podglądać z nich zdjęcia) dokonują, w odstępach 10 minutowych automatycznego pomiaru parametrów pogody: temperatura powietrza na różnych wysokościach: 0,5m, 2m, 5cm; temperatura gleby na głębokości: 5cm, 20cm, 50cm; temperatura punktu rosy, wilgotność powietrza na wysokości 2 metrów; kierunek wiatru, prędkość wiatru, maksymalną prędkość wiatru, opad chwilowy, sumę opadu, ciśnienie atmosferyczne, ciśnienie zredukowane, promieniowanie padające i wiele innych.

Meteoportal daje możliwość sprawdzenia aktualnej pogody w różnych rejonach Puszczy Białowieskiej, dzięki czemu ułatwia zaplanowanie wyjścia w teren (zawodowo czy turystycznie). Możemy zobaczyć czy jest mokro - bo padał deszcz, czy jest rosa lub czy występowały silne podmuchy wiatru. Portal informuje nas także o danych z zakresu astronomii np.: o fazach księżyca, czasie wschodu i zachodu słońca. Z archiwum pomiarów możemy wyczytać, że 11 września br. odnotowano wschód słońca o godzinie 5:51, a jego zachód o 18:52. Stacje są rozmieszczone w różnych rejonach Puszczy, przez co zespół może połączyć je z najbliższymi powierzchniami badawczymi i sprawdzić czy i jakie warunki meteorologiczne wpływają np. na: bieżące przyrosty drzew (dendrometry), odnowienie (taksacja), zamieranie drzew (taksacja i powierzchnie kornikowe).

Wykonywanie pomiarów odbywa się automatycznie, co 10 minut. Wyniki pomiarów wysyłane są na serwer poprzez sieć GSM. Aktualne dane wyświetlane są na Meteoportalu i archiwizowane. Sprawia to, że niewielkim wysiłkiem mamy bieżący dostęp do bardzo szczegółowych danych. Dzięki wspomnianej archiwizacji na serwerze otrzymujemy historię pomiarów. Dane pomiarowe możemy wykorzystywać w innych działaniach projektu. I nie tylko, archiwalne dane pomiarowe można udostępniać innym podmiotom, które mogą je wykorzystać np. w celach badawczych, co zwiększy zasób wiedzy. Dzięki stworzeniu Metroportalu mamy szybko dostarczaną, szczegółową informację o danych meteorologicznych, którą możemy zarówno wykorzystywać na własne potrzeby jak i udostępniać.

Materiał zespołu projektowego
opr. Wirginia Duranowska, Krzysztof Szyłak, Damian Korzybski

facebook