Dodana: 26 sierpień 2018 15:27

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2018 20:33

Dożynki Wojewódzkie w Wigrach. Obrzęd dzielenia się chlebem

„Szanujmy chleb, przecież tyle rąk pracuje nad jednym bochenkiem chleba”- z tym słowami starostowie dożynkowi przekazali na ręce gospodarza uroczystości marszałka Jerzego Leszczyńskiego najważniejszy symbol Święta Plonów – chleb. Oficjalne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 13.00. Gości witał Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Ilustracja do artykułu Wigry 2018 Obrzęd dzielenia sie chlebem fot.A. Augustynowicz (34).JPG

- Dziękuję Wam za ciężką pracę, za przywiązanie i umiłowanie ziemi, za miłość i szacunek do Polski, a przede wszystkim za chleb – ten nasz codzienny, powszedni, symbol wszelkiego pożywienia, dostatku i pomyślności.- mówił marszałek Leszczyński podczas uroczystości dożynkowych.

W tym roku do uroczystości zaproszono trzy pary Starostów – przedstawicieli kościołów katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Tuż przed obrzędem dzielenia się dożynkowym chlebem słowa podziękowania skierowane do rolników wygłosili  Biskup Diecezji Ełckiej ks. Jerzy Mazur, Abp Białostocki i Gdański  Jakub i po raz pierwszy  Biskup Kościoła Ewangelickiego Diecezji Mazurskiej Paweł Hause.

 -  Drodzy rolnicy to wy jesteście bardzo blisko dzieła stworzenia, bowiem macie do czynienia z tym co Boże- podkreślał ks. Bp Jerzy Mazur - Przecież samo słowo „zboże”, wskazuje na dar pochodzący  z Bożej ręki. To Wy uczycie nas dziękczynienia za dobro i pragniecie podzielić się tym dobrem z całym narodem, aby nikomu z nas nie zabrakło chleba powszedniego.  Dziękujemy Wam za miłość i wierność ziemi. Orajcie z wiarą zasiewajcie z nadzieją i zbierajcie z miłością , Szczęść Boże!

Abp Jakub podkreślał, że trud i poświęcenie rolników są wpisane w karty naszej historii, a ich zasługi w budowaniu Rzeczpospolitej są bezcenne.
 - Gdyby ktoś mnie kiedyś zapytał, kto najbardziej oddaje charakter naszego kraju, bez wahania odpowiedziałbym  że rolnik. Tak,  to rolnicy żyją na terenie naszego kraju od wieków. Rolnik żywił i bronił w dobrych i trudnych czasach, a wieś była zawsze ostoją wiary i tradycji - mówił Arcybiskup Białostocki i Gdański.
Dodał też, że to właśnie rolnicy są jako żyjący najbliżej natury i obserwujący  procesy w niej zachodzące są najbliżej Stwórcy.
- Czują jego moc, jego bliskość i jego miłosierdzie. Niech  Wam Bóg błogosławi.
W imieniu kościoła ewangelicko-augsburskiego za poświęcenie i trud dziękował rolnikom biskup Paweł Hause
- Aby tego chleba nigdy nie zabrakło i aby był sprawiedliwie dzielony – życzył rolnikom Bp Paweł Hause - Nich Pan Bóg pobłogosławi trud rolników i ten chleb powszedni !

 

Po modlitwie ekumenicznej odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Gospodarz uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński, członkowie zarządu województwa Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, starostowie, duchowni, rolnicy i goście uroczystości przełamali się chlebem dożynkowym.

 Dożynki Wojewódzkie w Wigrach odbywaja się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w setną rocznicę odzyskania Niepodległości. 

 

 

 

ak
fot.: Anna Augustynowicz
video: Wojciech Oksztol

facebook