Rolnictwo i Środowisko

Lista aktualności

 • Finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych - edycja 2018

  Miniaturka artykułu
  2018-02-19 15:22:17

  W najbliższy czwartek, 22 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbędzie się finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem testu wiedzy jest Marszałek Województwa Podlaskiego w partnerstwie ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej. Chcesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności – nie wahaj się wyślij zgłoszenie.

 • Dofinansowanie na modernizację gospodarstw rolnych. Można składać wnioski

  Miniaturka artykułu
  2018-02-19 13:08:31

  Nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych rozpoczyna się 19 lutego i potrwa do 20 marca. Rolnik, który zostanie zakwalifikowany do udziału w programie ma szansę otrzymać nawet 500 tysięcy złotych na zakup nowych maszyn lub ciągników.

 • Problem ASF cały czas aktualny. Konferencja w urzędzie marszałkowskim

  Miniaturka artykułu
  2018-02-16 15:16:26

  W piątek, 16 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie dotyczące jednego z najbardziej palących problemów naszego (ale już nie tylko) regionu – wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. O sytuacji w województwie podlaskim informowali m.in. przedstawiciele służb weterynaryjnych, reprezentanci związków łowieckich, Lasów Państwowych, ARiMR-u. Do rozmów zostali również zaproszeni przedstawiciele urzędów marszałkowskich i wojewódzkich lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Podlaski Urząd Wojewódzki reprezentował wicewojewoda Jan Zabielski. W dyskusji uczestniczyli hodowcy trzody chlewnej z naszego regionu. Gospodarzami spotkania byli marszałek Jerzy Leszczyński i członek zarządu Stefan Krajewski

 • Ruszyła XVI edycja Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

  Miniaturka artykułu
  2018-02-16 09:39:03

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że rozpoczęła się XVI edycja Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

 • Leśnicy z Knyszyna uratowali samicę łosia

  Miniaturka artykułu
  2018-02-13 18:24:38

  Było zimno, grząsko i niestabilnie, ale udało się! Młoda klempa, po PIĘCIU godzinach usilnej pracy leśników, została uratowana.

 • 13 lutego - Siemiatycki Dzień Samowystarczalności Energetycznej

  Miniaturka artykułu
  2018-02-13 09:49:53

  Coraz więcej samorządów stawia na samowystarczalność energetyczną, widząc w tym szansę zarówno do rozwoju przemysłu, jak i utrzymania cen dla mieszkańców na akceptowalnym społecznie poziomie. Również Miasto Siemiatycze prowadzi szereg działań mających na celu zwiększanie efektywności, która w rezultacie doprowadzi do samowystarczalności energetycznej gminy.

 • Każdy z nas może pomagać zwierzętom. Dowiedz się jak!

  Miniaturka artykułu
  2018-02-12 11:04:24

  Los żyjących na naszej planecie zwierząt zależy od tego, jak zachowuje się człowiek. WWF podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się aż o 58%. Ich życie zagrożone jest głównie w wyniku ludzkiej działalności, w tym zanieczyszczenia powietrza oraz będących jego efektem zmian klimatycznych. Naukowcy alarmują, że do końca tego stulecia wiele obecnych form życia może już zniknąć z powierzchni Ziemi lub zostać skazanych na wyginięcie. Tymczasem życie i przyszłość człowieka jako gatunku zależy w dużym stopniu od tego jak traktuje on środowisko naturalne, w tym zwierzęta. Dlatego tak ważna jest zarówno zmiana postaw dorosłych, jak też edukacja przyszłych pokoleń.

 • Umowa na doświadczalnictwo dla odmian roślin uprawnych

  Miniaturka artykułu
  2018-02-07 12:25:58

  We wtorek, 6 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku została podpisana umowa w ramach której powierza się Centralnemu Ośrodkowi Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie wykonanie doświadczeń z zakresu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego dla odmian roślin uprawnych, wpisanych do rejestru i ich udokumentowanie pod kątem dostosowania do uprawy na terenie województwa podlaskiego.

 • „Gotuj z klasą” – rozpoczęły się przygotowania do kolejnego etapu konkursu

  Miniaturka artykułu
  2018-02-07 11:40:34

  W Podlaskiem trwa wielki konkurs kulinarny uczniów szkół rolniczych o profilu gastronomicznym. W styczniu zakończył się etap szkolny, teraz trwają przygotowania do etapu wojewódzkiego. Już 5 marca w szranki kulinarne staną dwuosobowe zespoły z dwunastu podlaskich szkół - zwycięzców pierwszego etapu konkursu.

 • Rusza konkurs na operacje typu scalanie gruntów w ramach PROW 2014-2020

  Miniaturka artykułu
  2018-02-01 10:25:22

  Zarząd Województwa Podlaskiego zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach działania:„Inwestycje w środki trwałe” podziałania: Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa; z zakresu: Scalanie gruntów.

facebook