Rolnictwo_lista

 • Mąka z Podlasia trafiła do elity

  Miniaturka artykułu
  2019-05-24 14:45:01

  Najważniejszym wyróżnikiem Mąki z Podlasia, a także tajemnicą jej walorów jest pochodzenie i jakość surowca oraz zachowanie metody produkcji, która polega wyłącznie na mechanicznym ścieraniu ziarna. W połowie maja produkt ten został wpisany na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

 • Okrasa na okrasę – czyli finał kulinarnych zmagań konkursu „Gotuj z klasą”

  Miniaturka artykułu
  2019-05-22 17:13:34

  Laureatami wojewódzkiego konkursu kulinarnego zostali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży: Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk. To oni oprócz lauru zwycięzcy otrzymali staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy. W zmaganiach finałowych drugiej edycji konkursu udział wzięło 11 zespołów z podlaskich szkół rolniczych.

 • Już w środę – finał wojewódzkiego konkursu „Gotuj z klasą”

  Miniaturka artykułu
  2019-05-21 13:48:59

  Uczniowie z 11 szkół województwa podlaskiego staną już jutro (22 maja br.) przy kuchennych stanowiskach Podlaskiej Akademii Kulinarnej, by zawalczyć o staż w restauracji Karola Okrasy. Finał konkursu „Gotuj z klasą”, organizowanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego już po raz drugi, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem adeptów klas szkół rolniczych regionu.

 • Wspomnienie św. Izydora Oracza - uhonorowano zasłużonych dla rolnictwa

  Miniaturka artykułu
  2019-05-18 21:26:54

  W sobotę, 18 maja br. w Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku zainaugurowano dwudniowe obchody wspomnienia patrona rolników św. Izydora Oracza. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wyróżnienia wojewody podlaskiego otrzymało kilkanaście osób i instytucji zasłużonych dla rozwoju rolnictwa w naszym regionie. Samorząd województwa podlaskiego reprezentował wicemarszałek Stanisław Derehajło.

 • Konkurs dla innowacyjnych rolniczek

  Miniaturka artykułu
  2019-05-17 11:21:25

  Do końca maja zainteresowane osoby mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Rolniczki gwarancją innowacyjności w polskich gospodarstwach”. Finał wojewódzki odbędzie się 18 czerwca. Jego zwyciężczyni powalczy w finale krajowym z laureatkami finałów z innych regionów Polski.

 • Wsparcie dla mieszkańców obszarów wiejskich

  Miniaturka artykułu
  2019-05-15 14:34:37

  Rozwój obszarów wiejskich jest w dużej mierze zależny od dostępu ich mieszkańców do źródeł finansowania. W tym aspekcie na wagę złota jest wiedza o dotacjach. W sukurs tym potrzebom przyszło trzynaście ministerstw przygotowując broszurę „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

 • Samorząd województwa wsparł porejestrowe badania odmian

  Miniaturka artykułu
  2019-05-13 11:49:25

  Corocznie opracowywana lista odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa to drogowskaz dla podlaskich rolników, by osiągać znacznie wyższe plony. Zarząd Województwa przyznał dotację w wysokości 30 tyś. zł na będące jej podstawą badania porejestrowe dla Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie. W imieniu Zarządu umowę dotyczącą wsparcia podpisał w poniedziałek (13 maja br.) wicemarszałek Stanisław Derehajło.

 • IV edycja Festiwalu „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski” zainaugurowana

  Miniaturka artykułu
  2019-05-11 15:11:31

  Z początkiem czerwca rozpoczyna się Festiwal „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. W czwartek (9 maja br.) w Muzeum Wsi Lubelskiej spotkali się jego organizatorzy – przedstawiciele urzędów marszałkowskich: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, by zainaugurować to niezwykłe przedsięwzięcie trzech województw. Podlaskie reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

 • VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa”

  Miniaturka artykułu
  2019-05-11 09:30:48

  650 prac dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych wpłynęło w ramach tegorocznej edycji konkursu „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa”. Podczas wtorkowego (7 maja br.) finału w urzędzie marszałkowskim nagrodzeni zostali uczniowie szkół z takich miejscowości jak: Szepietowo, Uhowo, Ogrodniczki, Kobylin Borzymy, Stare Zakrzewie, Wysokie Mazowieckie, Szumowo oraz z wielu szkół białostockich. W uroczystości wzięła udział Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

 • Powierzyć sprawy wsi silnym reprezentantom

  Miniaturka artykułu
  2019-05-10 13:27:52

  Rola izb rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa była tematem poniedziałkowej (6 maja br.) konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu z udziałem Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Stanisław Derehajło.

facebook