Dodana: 15 luty 2019 14:38

Zmodyfikowana: 15 luty 2019 14:38

Wizyta dla dobrej współpracy Polski i Białorusi

Przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz odwiedził Podlaskie. Spotkał się m.in. z marszałkiem województwa Arturem Kosickim. To pierwsza wizyta tej rangi przedstawiciela izby wyższej parlamentu Białorusi w regionie.

Ilustracja do artykułu Wieczór białoruski z Przewodniczącym izby wyższej białoruskiego parlamentu-13.jpg

Przewodniczący Michaił Miasnikowicz w Polsce gościł od 11, a w Białymstoku od 13 lutego. Czwartek (14  lutego br.) był dniem pełnym spotkań. Jednym z nich była wizyta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie m.in. w towarzystwie Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i przedstawicieli władz uczelni – przewodniczący rozmawiał o aktualnej współpracy między białostocką uczelnią a ośrodkami naukowymi na Białorusi, ale też o możliwościach jej zintensyfikowania.

- Jestem bardzo zadowolony z tej wizyty. Można powiedzieć, że to nowe otwarcie dla dobrej współpracy między naszymi krajami - mówił dziennikarzom marszałek Stanisław Karczewski. – Poruszyliśmy wiele tematów, tych które nas łączą i tych, które dzielą.

Po odwiedzinach w Pałacu Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji przewodniczący Miasnikowicz spotkał się z Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim. Był także gościem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Podczas roboczego lunchu wydanego przez marszałka rozmawiano o kontynuowaniu i wzmocnieniu współpracy międzyregionalnej. Przewodniczący Miasnikowicz zaprosił marszałka Kosickiego na oficjalną wizytę w obwodzie grodzieńskim.

Popołudniowe godziny swojego pobytu w Podlaskiem  przewodniczący poświęcił sprawom mniejszości białoruskiej. Złożył kwiaty pod pomnikiem w Zaleszanach a w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku spotkał się z przedstawicielami  Białorusinów w Polsce.  W tym spotkaniu również uczestniczył marszałek Artur Kosicki.

facebook