Dodana: 17 sierpień 2018 20:20

Zmodyfikowana: 17 sierpień 2018 20:20

Wierni w drodze na św. Górę Grabarkę

W najbliższy weekend, 18-19 sierpnia, prawosławni wierni z Białegostoku, regionu i innych części Polski, spotkają się na św. Górze Grabarce by wspólnie uczestniczyć w święcie Przemienienia Pańskiego. Uruchomiono specjalne pociągi.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Pątnicy z Warszawy i okolic oraz części naszego regionu już są w drodze, z Białegostoku pielgrzymka wyruszyła 14 sierpnia po liturgii o godz. 9.30 w cerkwi św. proroka Eliasza na Dojlidach. Do pokonania mają 120 km.

Tegoroczna trasa pielgrzymki prowadzi przez: Ryboły, Pasynki, Orlę, Kleszczele i Żerczyce.

Wierni wyruszający na uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego mogą liczyć  także na specjalne pociągi Przewozów Regionalnych. Przewozy Regionalne w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, w dniach 18 i 19 sierpnia uruchamiają dodatkowe pociągi REGIO. Dzięki wsparciu finansowemu marszałka województwa, pielgrzymi będą mogli skorzystać z dodatkowych połączeń na trasie Hajnówka - Siemiatycze, przez Czeremchę. Dzięki zapewnionym skomunikowaniom na stacji Czeremcha, dogodny dojazd zapewniony będą mieć pielgrzymi z Białegostoku i Bielska Podlaskiego.

- Monaster na Świętej Górze Grabarce to jedno z najważniejszych i niezwykłych miejsc w naszym regionie, o czym świadczy laur Podlaskiej Marki, którym Klasztor Prawosławny Świętych Marii i Marty został uhonorowany w roku 2013 – powiedział dla polregio.pl marszałek Jerzy Leszczyński – Wsparcie i ułatwienie pielgrzymowania do klasztoru na świętej Górze Grabarce to nasz ukłon wobec dziedzictwa kulturowego i religijnego regionu.

Do położonej w pobliżu Grabarki stacji Sycze będzie można dojechać także kursującymi na co dzień między Siedlcami a Czeremchą pociągami POLREGIO i Kolei Mazowieckich. W pociągach dodatkowych obowiązywać będzie taryfa REGIO oraz oferty specjalne „Ty i 1, 2, 3”, „Mini REGIOkarnet”, i „REGIO Senior”, a także można będzie skorzystać z oferty „Mini bilet turystyczny”.

Bilety są dostępne w kasach biletowych, w salonikach prasowych KOLPORTERA, na stronach biletyregionalne.pl, bilkom.pl, koleo.pl, e-podróżnik.pl oraz w aplikacjach mobilnych e-podróżnik.pl, SkyCash i KOLEO. Na wszystkich stacjach, poza stacją Białystok i Czeremcha, bilety można kupić także u obsługi pociągu bez dodatkowych opłat.

Rozkład pociągów

Porządek uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce:

Piątek, 17.08.2018 r.
17.00 – Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Iwierskiej
21.00 – Akatyst do Matki Bożej

Sobota, 18.08.2018
6.00 – Liturgia Święta
8.00 – Poświęcenie wody
10.00 – Liturgia Święta
17.30 - Powitanie Hierarchów
18.00 - Nabożeństwo ku czci Przemienia Pańskiego
23.00 - Nabożeństwo za zmarłych – PANICHIDA

Niedziela, 19.08.2018
01.00 – I Liturgia Święta
04.00 – II Liturgia Święta
06.30 – III Liturgia Święta
09.30 – LITURGIA ŚWIĘTA i uroczysta procesja z poświęceniem krzyża i owoców

Więcej informacji

facebook