Dodana: 16 lipiec 2018 09:41

Zmodyfikowana: 16 lipiec 2018 09:41

XII Jarmark Żubra „Spotkania z podlaską kulturą”

XII edycja Jarmarku Żubra „Spotkania z podlaska kulturą” to główne hajnowskie wydarzenie promujące bogactwo kultury Regionu Puszczy Białowieskiej, święto kultury tradycyjnej oraz lokalnych specjałów Podlasia odbyło się w minioną niedzielę, 15 lipca. Jarmark otworzył wraz z burmistrzem Hajnówki Jerzym Sirakiem Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

Ilustracja do artykułu DSC06971.JPG

- Hajnówka pokazuje, że żubr potrafi łączyć nie tylko jako symbol regionu - powiedział otwierając imprezę wicemarszałek Maciej Żywno życząc wszystkim udanej zabawy i dobrej atmosfery. 

Podczas Jarmarku prezentowane były lokalne specjały m.in. sery, miody, wyroby piekarnicze, wędliny, zioła, i przyprawy a także wyroby rękodzielnicze - hafty, koronki, rzeźby w drewnie, galanteria drewniana, rzemiosło, sztuka itp.

Można było skosztować oryginalnych, lokalnych przysmaków, takich jak: domowy smalec, ser "Carski" i "Oko na Żubra", miód "Lipiec Białowieski", Hajnowski Marcinek, sery z hajnowskiej mleczarni, tłoczone na zimno ekologiczne oleje, przyprawy, ekologiczne herbatki, sery korycińskie, pierekaczewnik, i wiele, wiele innych.

Chętni mogli uczestniczyć w  warsztatach wyrobu garnków lub spróbować swych sił w kowalstwie czy przy krosnach tkackich. Dla zainteresowanych sztuką kulinarną przygotowano pokazy wytwarzania regionalnych specjałów i konkursy kulinarne. Nie zabrakło występów tradycyjnych kapel ludowych z województwa podlaskiego na dwóch scenach: w Strefie Piknikowej w godz. 13.00-15.00 oraz w Amfiteatrze Miejskim w godz.15.00-23.00).

Atutem  Jarmarku jak co roku jest obecność wystawców i artystów zza granicy, tj. Białorusi, Ukrainy i Estonii.

Warto wspomnieć, iż Jarmark Żubra jest jednym z flagowych wydarzeń wdrażanej przez miasto Hajnówka Strategii Marki Hajnówka. Prezentacja lokalnych tradycji, naturalnych produktów, wyrobów i ich prozdrowotnych właściwości silnie wpisują w jej założenia oraz działania promocyjne. W trakcie Jarmarku Żubra atrakcje czekały również na najmłodszych – w godz. 13.00-17.00 odbędą się animacje w strefie Żubra Pompika: przedstawienia, gry i zabawy z Pompikiem oraz spotkanie z autorem książek i komiksów dla dzieci – Tomaszem Samojlikiem.

Zamierzeniem organizatorów Jarmarku jest szczególne podkreślenie i prezentacja lokalnych oraz regionalnych wytwórców, producentów oraz ich wyrobów. Wiele z nich ma już swoją silną renomę w Polsce, a nawet za granicą. Jarmark Żubra jest okazją do ich prezentacji i szerszej promocji, a także wypromowania tych mniej znanych podmiotów. 

(oprac. at)

 

facebook