Dodana: 21 marzec 2019 10:48

Zmodyfikowana: 21 marzec 2019 13:32

Włoski makaron z podlaskim sercem. I jajem też.

- Możliwość pracy dowartościowuje człowieka. Dla naszych przyjaciół, podopiecznych praca to spełnienie marzeń. A naszym spełnieniem jest to miejsce – mówiła podczas oficjalnego otwarcia „Wytwórni” ZAZ Iwona Masalska. W środę (20 marca br.) makaronową wstęgę w manufakturze przy ul. Octowej 2a w Białymstoku przeciął Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.

Wicemarszałek województwa wyciąga z maszyny pęk nitek makaronowych z pomocą włoskiego mistrza kuchni i w otoczeniu pracowników zakładu.

Buon giorno, mój kolego! – powitał marszałka Derehajło jeden z podopiecznych i pracowników wytwórni. Nie bez przyczyny po włosku i polsku, bo makaron, który produkują podopieczni Towarzystwa Inicjatyw Społecznych ALPI w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” bazuje na włoskiej recepturze i włoskim nauczycielu.

- Zaprosiliśmy naszego przyjaciela z Sycylii Giancarlo Russo, aby nas wsparł wiedzą o włoskim makaronie. Przyjeżdża do nas na kilkudniowe szkolenia. Ale nasz makaron, jest i będzie makaronem podlaskim – tłumaczył Piotr Bendiuk, prezes ALPI. – Chcemy zaprosić do współpracy m.in. podlaskich producentów mąki, ale jaja podlaskie w naszym makaronie już są.

Podczas oficjalnego otwarcia oprócz podziękowań dla wspierających działania ZAZ „Wytwórnia” (m.in. UMWP, PFRON, MOPS w Białymstoku, OWOP, Chłodnia Białystok) nie zabrakło także obowiązkowej wycieczki do serca zakładu – czyli sali produkcyjnej. Goście ubrani w stosowne, białe fartuchy mogli zobaczyć włoską maszynę do produkcji makaronu. Nitki świeżo zrobionej w niej pasty posłużyły jako wstęga, którą oficjalnie przeciął wicemarszałek Stanisław Derehajło.

- Gratuluję pomysłu i życzę wielu sukcesów oraz podbicia podlaskiego i polskiego rynku. Chętnie w tym pomogę – obiecał pracownikom ”Wytwórni”.

Jak wyjaśniała Iwona Masalska, obecnie w manufakturze produkowane są partie tzw. treningowe, przekazywane za darmo innych organizacjom: Caritas czy Ku Dobrej Nadziei. W przyszłości prowadzący „Wytwórnię” liczą na zysk i współpracę ze sklepami, restauracjami.

- Mamy już za sobą pierwszy catering zrobiony na potrzeby podlaskiego PFRON-u. Wszyscy chwalili, zapraszamy więc od współpracy  – zapraszała do kontaktu.

  ZAZ „Wytwórnia” jest jednym z pięciu Zakładów Aktywności Zawodowej w Podlaskiem, ale jedynym zakładem produkcyjnym. Pracują w nim osoby niepełnosprawne z Białegostoku i powiatu białostockiego. Osoby z niepełnosprawnością zatrudnione są w wymiarze od 0,55 do 0,8 etatu, dodatkowo uczestniczą tez w zajęciach rehabilitacji ruchowej oraz terapii zajęciowej.

art

 

Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP 2014-2020.

Wartość projektu: 2 760 793,50 zł

Dofinansowanie: 2 619 933,50

 

Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI działa od 2008 r. Od początku aktywizuje i wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prowadziło świetlicę integracyjną oraz mieszkania chronione, treningowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook