Dodana: 15 kwiecień 2019 09:18

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2019 09:18

W Michałowie powstała pierwsza w gminie szkoła rodzenia

Magdalena Jurczuk, położna z niemal 20-letnim stażem, założyła w Michałowie Instytut Rodziny, czyli szkołę rodzenia. Marzyła o tym od lat. I wreszcie – w sobotę (13 kwietnia br.) – to marzenie się spełniło. Powody do radości mają też i mieszkańcy Michałowa, ale i okolicznych miejscowości – bo to jedyna taka placówka w promieniu około 40 km. Tylko w samym Michałowie każdego roku rodzi się około 50. dzieci

Ilustracja do artykułu szkola rodzenia w Michalowie2 - fot. M. Jurczuk.jpg

W uroczystej inauguracji udział wzięli burmistrz Marek Nazarko, przewodnicząca Rady Miasta Maria Ancipiuk; księża obu parafii katolickiej i prawosławnej oraz przedstawiciele LGD Puszcza Knyszyńska, za pośrednictwem której założycielka otrzymała unijne dofinansowanie.

- Dopięłam swego, jestem szczęśliwa. Nikogo nie musiałam prosić, każdy przychodził pomagać – mówiła wzruszona właścicielka placówki.

Utworzenie Instytutu było możliwe dzięki pozyskaniu pieniędzy z funduszy europejskiech za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska. Pozyskano dzięki temu 85 proc. środków na niezbędny sprzęt. Przy reszcie – w tym remoncie pomieszczeń – pomogła rodzina i przyjaciele.

Swoje miejsce znajdą tu pary dopiero starające się o dziecko, ci którzy chcą rodzić w szpitalu, albo w domu. Magdalena Jurczuk proponuje też pomoc już po przyjściu na świat noworodka – opiekę okołoporodową i opiekę nad niemowlęciem. Także doradztwo laktacyjne i warsztaty z pracy nad mięśniami Kegla po porodzie. Porady i ćwiczenia prowadzone są z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, m.in. fantomów noworodków, fantomów piersi. W planach są także zajęcia z fizykoterapii, warsztaty udzielania pierwszej z ratownikiem medycznym, a 15 maja br.– bezpłatne badania mammograficzne.

 mat. org.

facebook