Dodana: 14 kwiecień 2019 22:53

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2019 08:50

V Podlaski Marsz Cieni. Pamiętamy!

Godzina 15. Plac przed białostocką katedrą. Grupa jeńców - polskich żołnierzy w historycznych mundurach jest eskortowana przez funkcjonariuszy NKWD. Rekonstruktorzy w milczeniu i zadumie pokonują kolejne metry białostockich ulic, by w ten niekonwencjonalny sposób złożyć hołd Polakom pomordowanym w Katyniu. W niedzielnym (14 kwietnia) przemarszu wziął udział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu DSC_9322.jpg

- Takie formy upamiętnienia poległych w Katyniu ludzi są niesamowicie wymowne, oddziałujące na emocje. W szkołach mamy czystą treść, w książkach możemy wszystko przeczytać, w internecie zobaczyć, a tu dotknąć – mówił wicemarszałek.

Podkreślał też istotę i sens wspominania przeszłości, szczególnie tej tragicznej. Nawiązując do tzw. guzików katyńskich - guzików z mundurów i płaszczy zabitych żołnierzy, o których jako o świadkach mordu, pisał w swoim wierszu Zbigniew Herbert, dodał :

- Jesteśmy tu po to, żeby po tych ludziach nie tylko guziki wołały, ale żebyśmy postawili świeczkę, pomyśleli, zastanowili się.

Podlaski Marsz Katyński po raz pierwszy przeszedł ulicami Białegostoku w 2015 roku, zorganizowany z chęci upamiętnienia 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uczestnicy tegorocznego, piątego już, przemarszu wyruszyli z placu sprzed Archidiecezji Białostockiej i przeszli ulicami Lipową, Krakowską, Kalinowskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada na Plac Katyński.

W trakcie marszu odczytano blisko 500 nazwisk polskich oficerów zamordowanych na Wschodzie, pochodzących bądź związanych z Podlasiem. Kiedy w trakcie marszu padały kolejne nazwiska, ta smutna wyliczanka zdawała się nie mieć końca.

Przy pomnikach Smoleńskim oraz Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym przedstawiciele rekonstruktorów zapalili znicze, następnie udali się pod pomnik Katyński w lesie Zwierzyniec. Tam została odegrana symboliczna scena odebrania życia oficerom poprzez nakrycie szpaleru rekonstruktorów czarnym całunem przy dźwiękach melodii „Kiedy leżysz w ciemnym grobie”.

Na zakończenie przy Pomniku Katyńskim została odmówiona modlitwa za zmarłych, po czym każdy uczestnik wydarzenia zapalił znicz w hołdzie ofiarom.

W Marszu uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcyjnych z Podlasia - Białegostoku, Sokółki, Pietkowa, Łap, Łomży, Zambrowa, Sejn oraz Radomia i Warszawy.

Podlaski Marsz Cieni organizowany jest przez Stowarzyszenie Grupa Wschód. Wydarzenie jest objęte patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego i dofinansowane z budżetu województwa podlaskiego.

ms

facebook