Dodana: 27 wrzesień 2018 15:03

Zmodyfikowana: 27 wrzesień 2018 15:03

Uroczyste obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Suwałkach

Uroczyste obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w czwartek, 27 września w Suwałkach. Polskie Państwo Podziemne powstało 79 lat temu, 27 września 1939 r. W czwartek pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty AK na skwerze A. Kujałowicz w Suwałkach hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego oddały władze miasta i województwa - wicemarszałek Anna Naszkiewicz, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz,radny wojewódzki Cezary Cieślukowski oraz kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, poczty sztandarowe miejscowych szkół, delegacje uczniów szkół wszelkich szczebli, harcerze, delegacje instytucji, zakładów pracy i mieszkańcy.

Ilustracja do artykułu Polskie Panstwo Podziemne obchody 30.JPG

Uroczystości rozpoczął hymn państwowy w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej i pracowników Suwalskiego Ośrodka Kultury.

W okolicznościowym wystąpieniu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk mówił o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego.

 Państwo Podziemne to był ewenement, to był wyjątek na skalę światową. Podziemne, konspiracyjne państwo, z pełnymi strukturami, z pionem cywilnym, administracyjnym, ale również wojskowym, który stanowiła Armia Krajowa. W ramach tego Państwa toczyło się ,,normalne” życie. Było organizowane tajne nauczanie. W trakcie II wojny światowej w Polsce funkcjonowało 2 tys. szkół, oczywiście w podziemiu. Oprócz edukacji, drukowano prasę, funkcjonowała administracja na uchodźstwie, sądy, które wydawały wyroki  mówił Czesław Renkiewicz.  Polskie Państwo Podziemne, jego struktury, udowodniły jedno, że jako naród jesteśmy w stanie, nawet w tych najtrudniejszych warunkach, tak się zorganizować, żeby nie dać się złamać. Nie tylko walczymy, ale również coś dobrego, dla narodu, dla potrzymania naszej tożsamości, kultury, niepodległości możemy tworzyć, w takich warunkach bardzo szczególnych.

Wyjątkowym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach pod kierunkiem Małgorzaty Słabińskiej i Marka Zborowskiego – Weychmana. Młodzi wokaliści zaśpiewali wojenne piosenki: ,,Idę walczyć Mamo”, Pamięć w nas”, Pałacyk Michla” i ,,Ojczyzno ma”. Podczas wykonań solistom dzielnie wtórowali uczniowie suwalskiej ,,szóstki”, którzy bardzo licznie brali udział w uroczystości.

Obchody zakończyła wspólna modlitwa i złożenie pod pomnikiem kwiatów przez delegacje.

(na podst. www.um.suwalki.pl)

facebook