Dodana: 12 maj 2018 12:37

Zmodyfikowana: 12 maj 2018 13:08

W Zambrowie uroczyście pożegnano kpt. Władysława Dąbrowskiego

W piątek (11 maja) w Zambrowie uroczyście pochowano szczątki dowódcy 1. Kompanii CKM 71. Pułku Piechoty kpt. Władysława Dąbrowskiego oraz nieznanego żołnierza, poległych we wrześniu 1939 roku w walkach o to miasto. Szczątki znaleziono w Dmochach-Wochach koło Czyżewa; badania DNA potwierdziły tożsamość. W uroczystościach udział wziął m.in. Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa oraz radny sejmiku Marek Komorowski.

Ilustracja do artykułu DSC_0940.JPG

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej J. E. Ks. Bp Janusz Stepnowski. Następnie odbył się przemarsz na cmentarz. Szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego i nieznanego żołnierza pochowane zostały w mogile zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie ojczyzny.

Władysław Dąbrowski poległ w bitwie o Zambrów 11 września 1939 – kapitan piechoty Wojska Polskiego.

W kampanii wrześniowej 1939 dowodził 1. Kompanią CKM w I batalionie 71. Pułku Piechoty. Pułk brał udział w kolejnych bitwach między innymi pod Jakacią Dworną, gdzie odniósł zwycięstwo, rozbijając oddziały grupy pancernej z dywizji „Kempf” i zdobywając wiele sprzętu niemieckiego. Po zajęciu przez Niemców Zambrowa w dniu 10 września 18. Dywizja Piechoty znalazła się w okrążeniu. Dowódca dywizji płk dypl. Stefan Kossecki wydał rano 11 września rozkaz 71. pp do natarcia na Zambrów i otworzenia drogi odwrotu dla dywizji w kierunku na Nur nad Bugiem. W bitwie 11 września I batalion 71. PP pod silnym ogniem niemieckim około południa osiągnął rynek Zambrowa, jednak poniósł ciężkie straty. Poległ między innymi dowódca 1. Kompanii CKM kpt. Władysław Dąbrowski, a pułk został zmuszony do odwrotu.

(na podst.: wikipedia.org)

facebook