Dodana: 3 marzec 2019 13:35

Zmodyfikowana: 3 marzec 2019 18:12

„Tropem Wilczym”. Podlasianie pobiegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W niedzielę, 3 marca w ponad 360 miastach w Polsce i na świecie odbyła się największa otwarta impreza sportowo–edukacyjna, towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - Bieg Pamięci "Tropem Wilczym". W Białymstoku w Parku Konstytucji 3 Maja na starcie biegu spotkało się około 600 osób z całego regionu, wśród nich marszałek województwa Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu DSC_8118.JPG

- Jest to bardzo dobra inicjatywa, hołd dla osób, które zginęły za wolność i niepodległość naszego kraju. Najważniejsza jest idea biegu, powód, dla którego został zorganizowany. Nie ma tu rywalizacji, a jedynie oddanie pamięci polskim bohaterom - podkreślał marszałek Artur Kosicki, który podczas oficjalnej części niedzielnego spotkania biegowego odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników wydarzenia. Bieg symbolicznie rozpoczął poseł na Sejm RP Krzysztof Jurgiel, a praktycznie marszałek Artur Kosicki - biegnąc na jego czele. 

-   Gratuluję organizatorom biegu tej kolejnej edycji - mówił poczas otwarcia wydarzenia Krzysztof Jurgiel. -  To ważne, by przywracać godność i pamieć o Żołnierzach Niezłomnych społeczeństwu.

Trasa siódmej edycji biegu prowadziła dookoła Cmentarza Wojskowego i Akcentu ZOO, chodnikami wzdłuż ul. 11 Listopada, ul. Zwierzynieckiej oraz dróżką pomiędzy Akcentem ZOO, a ogrodem działkowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali Medale Honorowe.

Ideą tego niecodziennego projektu jest złożenie hołdu żołnierzom polskiego podziemia, propagowanie wiedzy o historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla każdego pokolenia oraz promocja biegania jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu. Dystans obejmuje trasę o długości 1963 metry i jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, pseudonim "Lalek".

ana/art

facebook