Dodana: 15 sierpień 2017 15:08

Zmodyfikowana: 15 sierpień 2017 17:02

To oni stoją na straży suwerenności i bezpieczeństwa naszego państwa (VIDEO)

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, w której to wojska polskie pokonały przeważające siły armii czerwonej. W powszechnej opinii historyków zwycięstwo to uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń światowej historii, które powstrzymało zwycięski pochód bolszewików na Europę Zachodnią.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

Uroczystości w Białymstoku rozpoczęły się nabożeństwami w cerkwi św. Mikołaja o 9:00 i w katedrze o 11:00. Główne obchody zaczęły się o 12:30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jako pierwszy głos zabrał Dowódca 18. pr. Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. płk dypl. Marcin Frączek.

- Białystok to szczególne miasto, stolica regionu Polski pólnocno-wschodniej, gdzie jest rozlokowana część sił zbrojnych, których zadaniem jest stanie na straży suwerenności i bezpieczenstwa Państwa Polskiego. 15 sierpnia to dla wojska ale i całego społeczeństwa, dzień szczególny. 97 lat temu, po zaledwie trzech latach od odzyskania niepodlełgości, przyszyło nam znowu walczyć o niepodleglość, suwerenność - mówił w czasie swojego wystąpienia płk dypl. Marcin Frączek. - Już w 1918 roku powstał rozkaz Lenina, którego celem zasadniczym było pokonanie Polaków którzy stali na drodze do wzniecenia rewolucji na terenie Niemiec i Austro-Węgier. Znowu nam przyszło walczyć o swoje, znowu udawaniać że sami musimy zapewnić bezpieczeństwo w chrześcijańskiej Europie. Jak podkreśli w czasie dzisiejszego nabożeństwa arsybiskup Tadeusz Wojda - bitwa warszawska była jedną z tych bitew, które stanowiły o losach świata. W 1920 roku trzeba było cudu, by pokonać przeważające siły wroga. I okazało się, że kunszt żolnierza, umiejętności, odwaga i wielkie wsparcie społeczeństwa mogły doprowadzić do wielkiego cudu militarnego.

Jak podkreślił pułkownik Fraczek, po tej bitwie, najeźdźca nie odzyskał swojej zdolności militarnej. Niestety, nie zrezygnował z planów zawładnięcia naszym krajem, co jak wiadomo nastąpiło w 1939 roku.

 W imieniu Marszałka i Zarządu Województwa Podlaskiego głos w czasie uroczystości zabrał Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

- Ten plac zawsze był przychylny wojsku. Dzisiaj jest okazja, by podziękować za bezpieczeństwo którym nas otaczacie. Czujemy się lepiej mając was u swego boku - podkreślił wicemarszałek Żywno. - Historia niejednokrotnie pokazała że jesteśmy narodem walecznym. Nigdy nie szukaliśmy zwarcia, ale kiedy była taka potrzeba potrafiliśmy bronić niepodległości. Wy oficerowie, żołnierze, zwiadowcy jesteście następcami tamtych żołnierzy, zatem również dla was miłość do Ojczyzny wyznacza sens waszej wojskowej służby. Ta służba nie jest tylko zawodem, musi być wewnętrznym nakazem.

Maciej Żywno przypomniał też czas, kiedy to w Białymstoku utworzony został 18. Pułk Rozpoznawczy, a on był wojewodą podlaskim.

- Kiedy więc teraz pytam o pułk, to nie są puste pytania ale objaw troski o służących ludzi i nasze bezpieczeństwo. Wspólnie czyniliśmy starania, by nowa, silna jednostka mogła się w naszym mieście rozwijać. Zwiad wytycza szlak, nie tylko dba o nasze bezpieczeństwo, ale współpracuje z naszymi sojusznikami.Dzisiaj wszystkim wam przekazuje w imieniu Zarządu Województwa słowa uznania - zakończył swoje wystąpienie Maciej Żywno.

W czasie uroczystości płk dypl. Marcin Frączek przekazał Jerzemu Leszczyńskiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego; Maciejowi Żywno, Wicemarszałkowi Województwa Podlaskieg;, Bohdanowi Paszkowskiemu, Wojewodzie Podlaskiemu i Tadeuszowi Truskolaskiemu, Prezydentowi Białegostoku Odznaki Pamiątkowe 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

(mk) 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook