Dodana: 1 maj 2018 18:22

Zmodyfikowana: 2 maj 2018 09:59

Spłonęło gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta w Kruszynianach

Pożar wybuchł w poniedziałek, 30 kwietnia wieczorem. Straty oszacowano na 1,5 mln. zł. Właściciele zapowiadają, że jurtę odbudują. Pomoc oferuje Muzułmańska Gmina Wyznaniowa. Pomoc w imieniu Urzędu Marszałkowskiego zapowiedział i wicemarszałek Maciej Żywno.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

- Sprawdzamy, jako urząd marszałkowski, jak formalnie umożliwić użyczenie pomieszczeń sąsiedniego Centrum - mówi wicemarszałek Maciej Żywno. - A po drugie... 3 Maja mamy w Białymstoku festyn ,,Wspólna Niepodległa", na którym mniejszości z naszego regionu, wszyscy razem będziemy podkreślać, że to nasz wspólny kraj, wspólna niepodległość. Będą również nasi Tatarzy. Na festynie będzie okazja do ich wsparcia. Już teraz spontanicznie pojawił się także pomysł na koncert 6 maja w Kruszynianach.

Pożar wybuchł w poniedziałek 30 kwietnia wieczorem. Straty oszacowano na 1,5 mln. zł. W akcji gaszenia pożaru brało udział 21 jednostek straży pożarnej. W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał. Na razie nie są znane przyczyny pożaru. 

Tatarska Jurta to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Podlaskiem - miejsce-symbol dla polskich Tatarów. Właściciele zapowiadają, że jurtę odbudują. Już we wtorek, 1 maja na miejscu tragedii pojawiło się wielu mieszkańców Kruszynian i przyjaciół rodziny Bogdanowiczów, do których należy Tatarska Jurta, by wspólnie pomagać przy porządkowaniu. Pomoc już zaoferowała Muzułmańska Gmina Wyznaniowa. 

Obecny na miejscu Maciej Żywno także obiecał pomoc.

- Teraz pamiętajmy, że przede wszystkim pomagamy Pogorzelcom, bo muszą gdzieś mieć dach nad głową, a w drugim kroku - pomóc odtworzyć magiczne miejsce jakim jest Jurta - Dziś oprócz poradnictwa formalno-prawnego i poprzytulania, postarałem się chociaż kilka zamrażarek przenieść. Tak, jak byłem z Wami kilka lat temu (jako wojewoda) przy dewastacji Meczetu, tak dziękuję, że mogłem być i dziś.

(opr. mk)

facebook