Dodana: 12 styczeń 2018 13:28

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2018 13:34

Przekazanie obowiązków dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego

W piątek, 12 stycznia nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W miejsce płk dypl. Marcina Frączka powołany został płk. Rafał Lis. W uroczystości udział wzięli także Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Wicemarszałek Maciej Żywno.

Ilustracja do artykułu Attachment5.jpeg

– W życiu każdego dowódcy nadchodzi czas przekazania stanowiska, by iść wyżej, awansować – mówił w piątek Inspektor Rodzajów Wojsk. gen. brygady Sławomir Owczarek. - Panie pułkowniku Frączek – niedługo miną dwa lata odkąd objął Pan stanowisko dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W tym czasie wysoko postawił pan poprzeczkę. Chciałbym za to Panu bardzo serdecznie podziękować w imieniu generała dywizji Jarosława Miki i swoim. Dziękuję za pracę, za szkolenie, za to, że pułk rozpoznawczy jest najlepszym pułkiem rozpoznawczym w Siłach Zbrojnych RP. Jednocześnie chciałbym pogratulować nowego stanowiska i nowych wyzwań w dowództwie operacyjnym.

Generał Owczarek zwrócił się i do nowego dowódcy, płk. Rafała Lisa: - Niełatwe zadanie stoi przed nowym dowódcą, ale patrząc na jego karierę, na ścieżkę oficerską jestem przekonany, że sobie poradzi. Dlatego chciałbym z jednej strony pogratulować, ale też życzyć, by wyszkolenie żołnierzy zwiadowców było na takim samym bardzo wysokim poziomie, albo wyższe. 

W imieniu podlaskich samorządowców głos zabrał Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- Chciałem serdecznie podziękować płk. Marcinowi Frączakowi za dwuletnią służbę na stanowisku dowódcy. Nie ukrywam, że żałujemy, że trwało to tak krótko, bo przez ten okres współpraca układała się bardzo dobrze. Jako samorząd i mieszkańcy Podlaskiego jesteśmy bardzo dumni z 18. Pułku. Czujemy się dzięki wam bezpieczniej – podkreślał marszałek Leszczyński. - Nowemu dowódcy życzymy powodzenia. Serdecznie witamy w naszym gronie w województwie podlaskim i oferujemy swoją życzliwość i współpracę.

Nowy dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w swoim pierwszym przemówieniu do władz wojewódzkich i samorządowych oraz żołnierzy i kadry 18. Pułku wspomniał bogate tradycje związane z wojskowością w naszym regionie.

– Staję dziś przed wami w chwili niezwykłej. To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie; jestem wzruszony i dumny. Przekazany w trakcie dzisiejszej uroczystości sztandar jednostki, ufundowany został przez społeczeństwo Białegostoku, któremu służymy. Każdy żołnierz wie, ile znaczy sztandar – symbolizuje wierność, honor i męstwo. Jest symbolem sławy wojennej i honoru – podkreślił płk. Rafał Lis. I przypomniał: - Marszałek Józef Piłsudski właśnie w Białymstoku, 21 sierpnia 1921 roku, przekazał sztandar jednostce wojskowej, której spadkobiercą jest 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Obejmuję dzisiaj dowodzenie jednostką o pięknej karcie bojowej. Dołożę wszelkich starań, by tę jednostkę rozwijać na chwałę Wojska Polskiego. Żołnierze i dowódcy jestem przekonany, że nasz wspólny wysiłek sprawi, że pułk dalej będzie cieszył się dużym społecznym zaufaniem.

___________________________________

Sylwetka

Płk Rafał LIS urodził się 22 października 1972 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Obrony Narodowej. Od promocji oficerskiej był związany z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, w którym przeszedł kolejne szczeble dowodzenia: od stanowiska dowódcy plutonu, dowódcy szwadronu do dowódcy batalionu. W roku 2015 pełnił obowiązki starszego specjalisty w Oddziale Operacyjnym Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. W 2017 roku związany z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Stanowisko Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego objął 12 stycznia 2018 r.

Były Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego

Płk dypl. Marcin FRĄCZEK urodził się 22 listopada 1969 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, Akademii Obrony Narodowej oraz kursu w Szkole NATO w Oberammergau. Od promocji oficerskiej był związany z 2 Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym, w którym przeszedł kolejne szczeble dowodzenia: od stanowiska dowódcy plutonu, dowódcy kompanii do dowódcy batalionu. W 2010 r. został zastępcą dowódcy 2 pr. Na przełomie roku 2011 i 2012 był zastępcą szefa sztabu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Stanowisko Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego objął 27 stycznia 2016 r. – pełnił ją do 12 stycznia 2018 roku.

(opr.mk)

facebook