Dodana: 13 styczeń 2019 11:42

Zmodyfikowana: 13 styczeń 2019 11:42

Pomaganie jest dziecinnie proste. 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 13 stycznia 2019 r. na ulice polskich miast wyjdą wolontariusze z puszkami WOŚP. Hasło 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to: „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Wolontariusze będą zbierać środki na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W ciągu poprzednich 26 Finałów WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln PLN.

Ilustracja do artykułu wosp.jpg

Pociąg, koncerty i walka z cukrzycą w Białymstoku

Wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami na ulicach Białegostoku można spotkać już od rana. Kwestować ma około 350 osób, a dziesięcioro z nich ma nawet terminale płatnicze - na wypadek gdyby ktoś nie miał przy sobie gotówki. 

Także dzisiaj, w ramach wspierania WOŚP można wziąć udział w biegi na białostockich Plantach organizowanym pod hasłem "Policz się z cukrzycą". Najmłodsi wystartują po 10:00, a bieg główny o 12:10. Uczestnicy w tym ostatnim pokonają około 5 km, a finał zaplanowano na Rynku Kościuszki.

Jedną z atrakcji jest również specjalny pociąg z Białegostoku do Łap, który z białostockiego dworca odjedzie o 10:55. Po drodze - na każdej ze stacji będzie się zatrzymywał na 10 minut, więc do Łap pociąg dojedzie na 12:28. Powrót zaplanowany jest dwie godziny później. 

Jak każdego roku kulminacyjnym wydarzeniem dnia będą koncerty na Rynku Kościuszki, które w tym roku rozpoczynają się po godz. 15. Wieczorem - jako gwiazdy wystąpią Mesajah, Sidney Polak i Nowator. O 20:00 rozpocznie się tradycyjny pokaz sztucznych ogni, czyli "Światełko do nieba".

Można wylicytować samolot
Jak co roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera wielu partnerów instytucjonalnych, m.in. Politechnika Białostocka. To właśnie studenci tej uczelni skonstruowali Bezzałogowy Aparat Latający, który trafił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zapraszamy do licytacji! Dochód ze sprzedaży BAL-a zostanie przekazany na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Link do aukcji: https://goo.gl/e62MCm

- W ramach działalności Lotniczego Koła Naukowego zazwyczaj budujemy samoloty na konkretne konkursy studenckie np. Air Cargo Challenge, w którym rywalizują bezzałogowe samoloty udźwigowe. Natomiast BAL to pierwsza tego typu konstrukcja. Jest niepowtarzalny i bardzo duży, jak na skalę samolotów zdalnie sterowanych, ma blisko 3,5 metra rozpiętości skrzydeł. Myślę, że jego nowy właściciel, już po zamontowaniu aparatury zdalnego sterowania i odbiornika, będzie miał sporo przyjemności z latania nim – mówił opiekun Lotniczego Koła Naukowego dr hab. inż. Adam Adamowicz.

Politechnika Białostocka od kilku lat stara się przekazać na aukcje WOŚP oryginalny przedmiot. To forma wsparcia, jakiego od siedmiu już lat uczelnia udziela białostockiemu Sztabowi WOŚP. W poprzednich latach na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiały: odrestaurowana syrenka 105, motocykl typu chopper, wydrukowane w technice 3D statuetki trenera i piłkarzy Jagiellonii Białystok, designerski rower PB Techno Cruzer, a także zestaw robotów edukacyjnych Photon. W tym roku jest to prototyp bezzałogowego aparatu latającego – BAL. Specjalnie na 27. Finał WOŚP skonstruowali go członkowie Lotniczego Koła Naukowego działającego na Wydziale Mechanicznym PB. 

MDK wspiera WOŚP     

Akcji partneruje też Młodzieżowy Dom Kultury. - Jak co roku, aktywnie angażujemy się w akcję WOŚP i jak co roku w naszej placówce funkcjonuje drugi białostocki sztab WOŚP – podkreśla Zuzanna Butkiewicz z działu organizacji imprez w MDK.

W dniu ogólnopolskiego Finału, 13 stycznia 2019 roku, w MDK przy Warszawskiej 79 A przez cały dzień odbywać się będą prezentacje artystyczne, pomiędzy którymi prowadzone będą licytacje biletów, voucherów, bonów i innych fantów przekazanych przez różne, głównie białostockie instytucje kulturalne oraz firmy.

 

Informacje na temat 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na: www.wosp.bialystok.pl  

oprac.ak, mk

facebook