Dodana: 9 marzec 2018 15:24

Zmodyfikowana: 9 marzec 2018 15:26

Podlaskie Forum Gospodarcze w Łomży. O inwestycjach, wyzwaniach i promocji województwa

Podlaskie Forum Gospodarcze – inicjatywa konsolidująca organizacje zrzeszające przedsiębiorców z terenu województwa podlaskiego - zorganizowało w piątek 9 marca w Parku Przemysłowym w Łomży spotkanie z udziałem prezydentów Białegostoku, Suwałk i Łomży oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

Agenda spotkania obejmowała dwa tematy: zasady zrównoważonego rozwoju na przykładzie woj. podlaskiego i Miasta Łomża oraz strategia dla rozwoju przedsiębiorczości – jej praktyczne efekty.

Obecni na spotkaniu prezydenci Łomży, Suwałk, Białegostoku oraz przedstawicielka UM w Bielsku Podlaskim przedstawili informacje dotyczące swoich miast. Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego skupił się na wyzwaniach, zwłaszcza w kontekście wykorzystania funduszy unijnych, w woj. podlaskim.

- Jesteśmy w połowie realizacji perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Ale już w tej chwili zastanawiamy się co dalej. Czy dalej będą funkcjonować fundusze spójności, w jakim zakresie, jakie będzie wsparcie. Te ważne decyzje mają zapadać już w tym roku. Mocno zabiegamy by był kontynuowany Program Polski Wschodniej, zwłaszcza inwestycje infrastrukturalne z którymi w tym roku jest problem ze względu na ciągły wzrost kosztów – mówił w swoim wystąpieniu Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 Trwają też dyskusje na temat inwestycji transportowych. Prezydent Suwałk apeluje, aby korytarz transportowy S19 (Via Carpatia) ciągnął się aż do Suwałk, gdzie miałby się łączyć z Via Baltica.

- Dla rozwoju województwa ważne tez jest by S8 biegła aż do granicy państwa, do Kuźnicy – mówił Jerzy Leszczyński. – Myślę, że jeśli chodzi o Łomżę, to bardzo ważne jest, że powstanie droga ekspresowa, bo dzięki temu wzrośnie atrakcyjność tych terenów. Jeśli chodzi o wsparcie z naszego RPO Łomży i obszaru łomżyńskiego mamy obecnie zarezerwowane 230 mln zł i myślę, że w tym roku te pieniądze będą wydane i to w wielu obszarach: na przedsiębiorczość, infrastrukturę i szkolenia.

Na koniec spotkania Marek Proniewski, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy z Zagranicą UMWP przedstawił założenia i podjęte już działania dotyczące „Strategii Promocji Gospodarczej Województwa Podlaskiego”.

Jak zaznaczył dyrektor Proniewski dzięki Strategii i we współpracy z przedsiębiorcami ustalone zostały Priorytetowe rynki  geograficzne, priorytetowe branże. W najbliższym czasie – bo już w połowie miesiąca odbędzie się misja gospodarcza do Kazachstanu, a pod koniec kwietnia do Brześcia na Białorusi. Podobne wyjazdy zostały zaplanowane już do 2021 roku, głównie do Niemiec, ale także do Włoch, Szwecji i Chin. Jak podkreślił Marek Proniewski przed województwem istnieje duża szansa zawarcia umowy ze stanem Nevada (USA),planowane są także misje wyjazdowe do krajów afrykańskich.

Szczegóły dotyczące Strategii Promocji Gospodarczej Woj. Podlaskiego znajdziesz w załączniku poniżej.

facebook