Dodana: 29 kwiecień 2018 08:57

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2018 08:57

Pierwszy w tym sezonie pociąg do Walił odjechał z Białegostoku

W sobotę, 28 kwietnia tuż po godzinie 9 rano odjechał pierwszy w tym sezonie pociąg do Walił. Od teraz, malowniczą trasą przez Puszczę Knyszyńską będzie można jeździć w każdy weekend (w soboty i niedziele) aż do 28 października br. To zdecydowanie dłużej (o blisko dwa miesiące) w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to pierwsze pociągi na trasę Białystok – Waliły wyruszyły 17 czerwca, a kursowały do 15 października.

Ilustracja do artykułu glowne Pierwszy w tym sezonie pociag do Walil (4).jpeg

- Po raz kolejny dofinansowujemy relację Białystok – Waliły, taką weekendową na czas letni, o co wnioskowali mieszkańcy. Dzięki współpracy samorządu województwa i samorządów lokalnych to połączenie jest możliwe. Oczywiście udział samorządu jest największy, samorządy lokalne dokładają się – mówił tuż przed odjazdem pociągu do Walił Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Ważne że jest to połaczenie i mamy nadzieję, że będzie z niego korzystało jak najwięcej osób. To w końcu trasa pomyślana też z myślą o turystach, którzy korzystaką z naszych tras rowerowych, z Green Velo. Mamy nadzieję, że dzięki temu połaczeniu ta lekko zapomniana trasa nabierze nowego życia, nowego kolorytu.

Już tak się dzieje, bo w pierwszą w tym roku trasę do Walił wyjechało kilkoro rowerzystów. To wyjątkowa trasa na której podziwiać można nie tylko unikalną przyrodę Puszczy Knyszyńskiej, ale i skorzystać z blisko 400 km szlaków rowerowych, konnych i pieszych. Znajdzie się też coś dla miłośników historii: szlak Cerkwi Prawosławnych, rezerwat przyrodniczy „Gorbacz” w Michałowie; Górę Zamkową - miejsce historycznego grodu obronnego w Gródku; 19-metrowy głaz narzutowy, pochodzący sprzed blisko kilkuset tysięcy lat. Coś dla siebie znajdą i miłośnicy wypoczywania nad wodą – w Michałowie i Zarzeczanach czeka zalew.

To właśnie z myślą o turystach specjalne kursy będą też uruchomione w długi majowy weekend, od 28 kwietnia do 6 maja pociąg będzie jeździł codziennie. Planowane są również dodatkowe przejazdy związane z kulturalnymi przedsięwzięciami organizowanymi w pobliżu trasy, tak jak w latach poprzednich (m.in.: BASowiszcza, „Siabrouskaja Biasieda”, Święto Grzyba).

Połączenie kolejowe przez Puszczę Knyszyńską jest możliwe dzięki porozumieniu Samorządu Województwa Podlaskiego z trzema gminami: Białymstokiem, Gródkiem i Michałowem. Uruchomienie pociągu w roku 2018 to koszt ok. 152 tys. zł , z czego ok. 106 tys. zł pochodzi z budżetu województwa podlaskiego, a pozostałą część po równo dokładają wspomniane trzy samorządy.

Na trasie Białystok – Waliły będzie obowiązywała specjalna taryfa promocyjna pod nazwą „Bilet dobrych relacji”.

Promocyjne ceny biletów normalnych na trasie Białystok – Waliły

Białystok

Kuriany

2,65 zł

Zajezierce

3,25 zł

Żednia

3,80 zł

Sokole Białostockie

4,10 zł

Waliły

5,30 zł

Tańsze bilety będą mogli kupić także studenci, uczniowie i inne osoby uprawione do korzystania z ulg ustawowych. Na wszystkich stacjach poza stacją Białystok bilety będzie można kupić u obsługi pociągu bez żadnych dodatkowych opłat.

W latach poprzednich z przewozów na trasie weekendowej Białystok-Waliły skorzystało:

w 2016r. – ok. 2 400 osób;

w 2017r. – ok. 4 200 osób.

 

Pliki do pobrania

facebook