Dodana: 1 wrzesień 2018 08:24

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2018 19:44

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Podlaskiem

1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę – tym samym zaczęła się największa i najtragiczniejsza wojna światowa w historii. W 79. rocznicę jej wybuchu w województwie podlaskim odbędą się uroczystości, upamiętniające te wydarzenia.

Ilustracja do artykułu wojna.jpg

Białystok

Główna uroczystość rocznicowych obchodów rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00 pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku, gdzie zostaną złożone kwiaty. Hołd obrońcom miasta i żołnierzom września oddadzą m.in. przedstawiciele władz i służby mundurowe. 1 września obchodzić będziemy również Dzień Weterana.

Oprócz uroczystości pod pomnikiem, w tym dniu zostaną odprawione specjalne nabożeństwa. O udział w mszach proszone są poczty sztandarowe. O godz. 9.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. gen. W. Sikorskiego zostanie odprawiona panichida za obrońców miasta we wrześniu 1939 r. i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej. Po południu, o godz. 17.00, w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. ks. abp. R. Jałbrzykowskiego odbędzie się msza św. również w intencji obrońców miasta i poległych.

***

Suwałki

Uroczystości w Suwałkach zaczną się w sobotę (1 września), w samo południe, przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego sygnał syren. Będzie wspólna modlitwa i złożenie kwiatów, z przemówieniem wystąpią Prezydent Miasta Suwałk i goście.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach mieszkańców miasta, nauczycieli, uczniów i wszystkich pragnących złożyć hołd obrońcom Polski przed niemiecką i sowiecką agresją sprzed 79 lat oraz ofiarom okupacji Polski przez ZSRR i III Rzeszę.

Program:
1 września 2018 r. (sobota)
Pomnik Żołnierzy Września 1939 r., ul. Wojska Polskiego
12.00 – sygnał syren, rozpoczęcie uroczystości
12.05 – wystąpienie Prezydenta Miasta Suwałk i gości
12.20 – modlitwa
12.30 – złożenie kwiatów

***

Łomża

W sobotę, 1 września w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży odbędą się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do wspólnego oddania hołdu ofiarom tego największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości zaprasza prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
- Każdego roku w tym dniu wspominamy i oddajemy hołd poległym w walkach za wolność naszego kraju. Pielęgnowanie ich pamięci jest naszym obowiązkiem – podkreśla włodarz miasta.

Punktualnie o godz. 12:00 na 3 minuty będą włączone syreny alarmowe. Następnie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Całość zakończy krótka modlitwa.


na podst.: UM Białystok, UM Suwałki, UM Łomża

facebook