Dodana: 9 grudzień 2018 17:39

Zmodyfikowana: 9 grudzień 2018 17:39

Nowy rozkład jazdy pociągów POLREGIO w Podlaskiem od 9 grudnia 2018 roku

Wdrożenie rozkładu jazdy pociągów 2018/2019 nie przyniesie istotnych zmian dla pasażerów POLREGIO w Podlaskiem. Więcej zmian korzystnych dla podróżnych od 1 stycznia 2019 r., po wejściu w życie aneksu do umowy z samorządem województwa na wykonywanie przewozów kolejowych w regionie.

Ilustracja do artykułu P1410282.jpg

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO od 9 grudnia 2018 r. będą dotyczyły tylko zmian w godzinach kursowania pociągów. Natomiast więcej zmian przyniesie rok 2019 i aneks do umowy na wykonywanie przewozów regionalnych przewoźnika POLREGIO z Województwem Podlaskim. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego o zwiększeniu dofinansowania do regionalnych przewozów kolejowych, było możliwe zaplanowanie lepszej oferty przewozowej. Wielkość planowanej na rok 2019 pracy eksploatacyjnej (ilość przejechanych przez pociągi kilometrów) jest niemal o 170 tys. pockm większa niż w roku bieżącym.  

 - Nasza decyzja przede wszystkim wynika z dbałości o mieszkańców regionu ale także o turystów. Od kilku lat staramy się, by transport kolejowy był atrakcyjny i zyskiwał coraz większą popularność  – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa. – Dotyczy to zarówno połączeń codziennych, niezwykle potrzebnych osobom dojeżdżającym do pracy czy szkoły, jak też połączeń sezonowych - jak pociąg do Walił, czy też weekendowych - do Kowna. Te dwa ostatnie połączenia chcielibyśmy kontynuować w roku 2019.

W umowie Zarządu Województwa i Zarządu Przewozów Regionalnych na rok 2019 znalazło się 70 pociągów krajowych, czyli o dwa więcej niż kursuje obecnie.

- W przyszłym roku, o jedną parę zwiększy się liczba kursujących pociągów na linii Białystok – Czeremcha. Relacje dwóch par pociągów zostały wydłużone, tj. pociąg obecnie kursujący z Białegostoku do Grajewa będzie kursował do Ełku, a pociąg z Białegostoku do Łap, od nowego roku dojedzie do Szepietowa. Ponadto, wiele pociągów na trasach z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej, Suwałk, Czeremchy oraz z Hajnówki do Siedlec, będzie miało rozszerzone terminy kursowania, np. pociąg który w tym roku kursował w dni robocze, od nowego roku będzie kursował codziennie – powiedziała Janina Wilczewska, dyrektor Podlaskiego Oddziału POLREGIO.

Zgodnie z wnioskami podróżnych, pociągi kursujące w komunikacji międzynarodowej na trasie Białystok – Kowno, od nowego rozkładu jazdy zyskają dodatkowe postoje na stacji Sidra oraz przystanku osobowym Augustów Port. Pociągi zostały skomunikowane na stacji Białystok z połączeniami dalekobieżnymi PKP Intercity z/w kierunku Warszawy, Łodzi, Krakowa, Opola, Wrocławia, Jeleniej Góry, czy też Szklarskiej Poręby.

Poza wskazanym wydłużeniem dotychczasowego pociągu relacji Białystok – Grajewo do Ełku, nastąpi istotna modyfikacja godzin kursowania innego połączenia na tej trasie. Pociąg odjeżdżający obecnie z Białegostoku o godzinie 12:29, w nowym rozkładzie wyruszy o godzinie 5:12. Z kolei pociąg relacji Ełk – Białystok przyjeżdżający do stacji końcowej na godzinę 13:27, od 9 grudnia br. dotrze do Białegostoku już na godzinę 9:15. Tym samym reaktywowane zostaje przedpołudniowe połączenie Ełku z Białymstokiem cieszące się niegdyś dużą popularnością wśród mieszkańców tej części regionu.

Niestety, planowane na 8 grudnia 2018 r. zakończenie prac modernizacyjnych na odcinku Hajnówka – Czeremcha nie jest możliwe. Firmie wykonującej modernizację linii kolejowej nie uda się zakończyć prac w tym terminie. W związku z tym, podróżni będą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej do 17 grudnia, a ruch pociągów zostanie wznowiony od 18 grudnia 2018 r. Przypominamy, że autobusy komunikacji zastępczej nie obsługują wszystkich przystanków kolejowych położonych na odcinku Hajnówka - Czeremcha. Np. przystanek Witowo został przeniesiony do miejscowości Długi Bród, a w Dobrowodzie autobus zatrzymuje się na tymczasowym przystanku.

Przejazd w autobusach komunikacji zastępczej, oznakowanych logo POLREGIO, odbywa się na podstawie biletów kolejowych. W autobusach nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem, który jest prezentowany na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach internetowych polregio.pl i portalpasazera.pl Ponadto, informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych czy pod numerem telefonu infolinii Przewozów Regionalnych 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).  

Zarządca infrastruktury kolejowej  (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) poinformował, że w ramach rozkładu jazdy 2018/2019 będzie wprowadzonych pięć jego korekt związanych z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych. Będą obejmowały następujące okresy: 9 XII 2018 - 9 III 2019; 10 III 2019 – 8 VI 2019; 9 VI 2019 – 31 VIII 2019; 1 IX 2019 – 19 X 2019; 20 X 2019 – 14 XII 2019.

 

Porównanie oferty POLREGIO 2018 i 2019

 

Odcinek

Liczba par pociągów w 2018

Liczba par pociągów w 2019

Białystok – Szepietowo 

10

11

Białystok – Łapy

11

11

Białystok – Sokółka

9

9

Białystok – Kuźnica Białostocka

5

5

Białystok – Suwałki

4

4

Białystok – Ełk

4

5

Białystok – Grajewo

5

5

Białystok – Czeremcha

4

5

Hajnówka – Siedlce

2

2

Hajnówka – Czeremcha

5

5

Białystok – Kowno

2 (w weekendy)

2 (w weekendy)

 

facebook