Dodana: 9 kwiecień 2018 15:35

Zmodyfikowana: 9 kwiecień 2018 15:38

Wiosenne kolędowanie z Konopielką w Knyszynie

Międzynarodowe spotkania wiosennego kolędowania z Konopielką odbyły się w Ośrodku Kultury w Knyszynie w minioną niedzielę, 8 kwietnia. Na kolędowania przyjechało prawie 20 zespołów folklorystycznych z Polski, Litwy i Białorusi. Ich występy podziwiali m.in. Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk. Impreza została zorganizowana także dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa.

Ilustracja do artykułu Konopielka (2).JPG

„Konopielka” to nazwa tradycyjnych pieśni wykonywanych przy okazji wiosennego kolędowania. Wiosenne kolędowanie z Konopielką zorganizowane zostało przez Knyszyński Ośrodek Kultury już po raz 17. Celem imprezy jest pobudzenie kulturalnych inicjatyw lokalnych, ożywianie i upowszechnianie dotychczasowych przeglądów i spotkań poświęconych „Konopielce”, kontynuacja i rozwój kontaktów polsko-białorusko-litewskich.

Imprezie towarzyszył też pokaz tradycji związanych z Wielkanocą oraz jarmark sztuki ludowej.

W zwyczaju kolędowania z konopielkami w Wielkanoc brali udział jedynie mężczyźni. Zebrani w tzw. kompanie wołoczebne chodzili w świąteczną noc z niedzieli na poniedziałek od domu do domu, wyśpiewując gospodarzom dobre życzenia. Pannom i kawalerom życzono zmiany stanu cywilnego, a gospodarzom urodzaju. Wołoczebnicy za swoje życzenia dostawali od gospodarzy zapłatę w postaci kiełbasy, jajek czy wódki.

Tym razem uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i „koszyki z włoczebnym”.

(oprac. at)

facebook