Dodana: 27 październik 2018 11:08

Zmodyfikowana: 27 październik 2018 11:12

Jubileusz 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w Suwałkach

27 października w Suwałkach odbywają się uroczystości jubileuszowe 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego przypadające w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ilustracja do artykułu PZL.JPG

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Konkatedrze Św. Aleksandra w Suwałkach której przewodniczył Biskup Ełcki ks. bp Jerzy Mazur.

Suwalscy myśliwi złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem Papieża Św. Jana Pawła II i  Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Oficjalne uroczystości z udziałem Zarządów Kół Łowieckich Suwalskiego Okręgu PZŁ i zaproszonych gości odbędą się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz Zespół Muzyki Myśliwskiej Hubertus z Elbląga uświetnią obchody. Koncert rozpocznie się o godz. 11.30 w sali im. A.Wajdy, ul. Jana Pawła II 5. W kasie SOK czekają nieodpłatne wejściówki na  wydarzenie. Ze względu na duże zainteresowanie jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 zaproszenia.

Kwintet dęty HUBERTUS powstał w listopadzie 2001 roku. W 2004 zespół nawiązuje współpracę z Kołem Łowieckim CYRANKA w Sztumie. W 2007 poszerza swoje możliwości o ciekawe i oryginalne brzmienie na Rogach Myśliwskich Parforce Horn w stroju B/Es. Dzięki usilnym staraniom kolegi Prezesa Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich – Andrzeja Mularczyka. W związku z tym nawiązuje się również współpraca z Kwidzyńskim Centrum Kultury. W tym samym roku Kapituła Odznaczeń łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego – nadaje Zespołowi Muzyki Myśliwskiej HUBERTUS „ODZNAKĘ ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA” za propagowanie na wysokim poziomie muzyki i kultury łowieckiej na terenie kraju i za granicą. W 2008 roku zespół został współzałożycielem Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich z którym współpracuje do dnia dzisiejszego. Więcej o zespole.

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 65 lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji. Więcej o zespole.

Koncert zakończy świętowanie Jubileuszu 95-lecia PZŁ.

oprac. AŁ (na podst. pzl.suwalki.pl i soksuwalki.eu)

 

facebook